Zapraszamy na wieczór poetycko-muzyczny poświęcony Aleksandrowi Wertyńskiemu, autorowi i wykonawcy rosyjskich romansów i ballad, niezwykle popularnemu w Polsce w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Aleksandra Wertyńskiego nazywano "rosyjskim Pierrotem", był migrantem, zdobył szeroką popularność także w Europie i Ameryce. Wśród miłośników jego twórczości byli Marlen Dietrich, Bing Crosby i Józef Piłsudski.

Igor Biełow, literaturoznawca, poeta i tłumacz, opowie o tym, jak Wertyński pojawił się w Polsce, jak był przyjmowany przez publiczność, o jego sukcesach i płytach, gdzie występował, mieszkał, gdzie się ubierał i dlaczego nazywano go „idolem białostockich kokainistek”. Dowiedzą się Państwo również o tym, jak układały się jego relacje z migrantami rosyjskimi i polską cyganerią, o tym, jak pewnego razu oskarżono go o szpiegostwo, a także kim była ta słynna pani Irena z jego piosenki.

Zaśpiewają i zagrają piosenki Aleksandra Wertyńskiego oraz piosenki z jego repertuaru Yanka Rosjanka (wokal, gitara), Galina Gałuza (wokal, pianino) oraz Ela Greś (skrzypce).

Spotkanie odbędzie się w środę 26 lutego o godzinie 18.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28.

Wstęp wolny.

Organizatorzy spotkania to Stowarzyszenie "Za Wolną Rosję", Fundacja WOT, Klub Zawarka, Biblioteka m.st. Warszawa - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego. Spotkanie realizowane przy wsparciu m.st. Warszawy w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej