Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

W ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika przygotowaliśmy dla naszych czytelników krótki przewodnik po najciekawszych miejscach literackich w sieci. Gdzie warto zajrzeć? Naszą listę podzieliliśmy na następujące kategorie: ebooki i audiobooki w języku polskim, ebooki i audiobooki w języku angielskim, podcasty i audycje literackie w języku polskim, podcasty i audycje literackie w języku angielskim, wirtualne spotkania autorskie oraz polskie biblioteki cyfrowe dla bibliofili. Nasza jest na bieżąco aktualizowana. 



EBOOKI i AUDIOBOOKI W JĘZYKU POLSKIM

Legimi
Dzięki współpracy warszawskich Bibliotek Publicznych z serwisem Legimi – polską wypożyczalnią książek elektronicznych – czytelnicy mają do dyspozycji katalog ponad 60 000 e-booków. Możliwość wypożyczania mają wyłącznie posiadacze ważnych kart bibliotecznych warszawskich Bibliotek Publicznych. Kody udostępniane są drogą mailową lub telefoniczną.


Polona.pl

Wybór darmowych ebooków z kolekcji zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej. 


Wolne Lektury

Biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, których można słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem. Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną.


Lektury.gov.pl

Kolejna wirtualna biblioteka, w której uczniowie i nauczyciele znajdą wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych – nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające.  Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań, których słuchać można np. w trakcie wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Dedykowane są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.


Wikiźródła

Wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii i wolna baza tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w postaci stron wiki. Teksty zostały podzielone według typów, tematów, rodzajów i gatunków, dostępny jest też podział na literatury narodowe. Publikacje znajdują się w domenie publicznej lub udostępniane są na wolnej licencji. Od kilku lat książki z Wikiźródeł można już pobierać jako EPUB i MOBI.


Chmura Czytania

Portal prowadzony przez fundację Festina Lente. Znajdziemy tu głównie klasykę literatury, choć w opracowaniach innych niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni. Książki dostępne są w formacie EPUB, MOBI i PDF.


Otwórz Książkę

Serwis udostępnia cyfrowe wersje prac naukowych polskich uczonych udostępnionych przez ich autorów lub/i wydawców na licencjach Creative Commons. W skład kolekcji wchodzą przede wszystkim książki niedostępne już na rynku w wersji drukowanej, poszukiwane ze względu na wartość naukową i edukacyjną.


Woblink

Największa polska księgarnia z ebookami i audiobookami. Rejestrując się na woblink.com otrzymujesz możliwość pobrania bezpłatnych ebooków w różnych formatach. 


Kultura Gniewu

Wydawnictwo bezpłatnie udostępnia wydane przez siebie wybrane komiksy – wśród nich “Na szybko spisane. 1980-1990” Michała “Śledzia” Śledzińskiego i “Bajka na końcu świata 1. Ostatni ogród” Marcina Podolca. W serwisie issuu.com można znaleźć także fragmenty innych komiksów, m.in. “Pana Żarówki” Wojtka Wawszczyka.




EBOOKI I AUDIOBOOKI W JĘZYKU ANGIELSKIM


Many Books
 

W katalogu znajdziemy 55 tysięcy pozycji, część z nich także współczesna, w przypadkach w których autorzy wypuścili książkę na wolnej licencji. Jako format wybieramy EPUB, PDF, AZW lub MOBI.


Internet Archive

Biblioteka multimedialna zawierająca miliony bezpłatnych zdigitalizowanych książek z całego świata, czasopism, filmów, oprogramowania, muzyki, stron internetowych i nie tylko.

Wraz z ograniczeniem dostępu do tradycyjnych bibliotek, serwis udostępnił zbiory każdemu chętnemu na okres 14 dni bez konieczności oczekiwania w kolejce. Do 30 czerwca 2020 roku możemy bezpłatnie korzystać z katalogu 1,4 miliona cyfrowych książek w National Emergency Library. Poza książkami z domeny publicznej, w serwisie były od dawna skany współczesnych książek z wielu amerykańskich bibliotek. W bibliotece nie ma katalogu gatunków literackich, dlatego najlepiej wpisać nazwisko autora, którego książki szukamy. Aby wypożyczyć książkę, należy założyć konto na portalu Internet Archive. Pozycje do wypożyczenia są skanami egzemplarzy, które można czytać w przeglądarce lub formacie PDF (skan wysokiej jakości) lub EPUB (wygenerowany z PDF, może zawierać błędy) w aplikacji Adobe Digital Editions.


Projekt Gutenberg

Internetowa biblioteka anglojęzyczna oferująca ebooki z domeny publicznej z całego świata. Formaty dostępne na stronie to EPUB i MOBI. Znajdziemy tutaj książki z zakresu literatury pięknej, filozofii, religii czy geografii. Tytuły udostępnione w serwisie znajdują się już w domenie publicznej w Stanach Zjednoczonych, korzystając z nich w innych krajach, należy sprawdzić czy robi się to zgodnie z prawem miejscowym. Niektóre teksty udostępnione są za zgodą autorów.


Feedbooks

Szeroki wybór książek dostępnych w domenie publicznej, takich jak “Little Women” Louisy May Alcott i “Peter Pan” J.M. Barrie’go.


LibriVox

Biblioteka audiobooków nagrywanych przez wolontariuszy pro publico bono. Do audiobooków nagranych po polsku można trafić przez zaawansowaną wyszukiwarkę, wybierając język polski. Teksty pochodzą z domeny publicznej – uczestnicy projektu również przekazali swoje nagrania do domeny publicznej.


Audible Stories

Na czas pandemii  firma Audible, należąca do Amazona,  udostępnia bezpłatnie audiobooki. Na stronie Pozwala słuchać setek darmowych tytułów, takich jak “Alicja w krainie czarów” w interpretacji Scarlett Johansson czy “Harry Potter i kamień filozoficzny” w interpretacji Stephena Frya. Wybrane książki są dostępne w sześciu językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, japońskim, niemieckim.


Spotify

W serwisie znajdziemy bezpłatnie kilka tysięcy audiobooków w języku angielskim. W ofercie tej głównie są poradniki, ale i fani powieści znajdą coś dla siebie. Posłuchajcie Kurta Vonneguta czytającego “Śniadanie Mistrzów” i “Rzeźnię V”. 



PODCASTY I AUDYCJE W JĘZYKU POLSKIM


Radio Książki

Nowe wspólne przedsięwzięcie “Książek. Magazynu do Czytania”, “Gazety Wyborczej” oraz Audioteki. Gospodarzem “Radia Książki” jest Michał Nogaś. Do posłuchania na stronie Radia Książki albo w aplikacji Audioteki.


Wydawnictwo Literackie podcast

Serwis podcastowy Wydawnictwa Literackiego. Obszerne fragmenty audiobooków, wywiady z autorami i informacje z rynku wydawniczego


Książki pod lupą

Niezależna audycja literacka, mająca na celu promowanie czytelnictwa.


Instytut Reportażu podcast

Zapis audio spotkań odbywających się w Instytucie Reportażu


Podcast na Marginesach

Podcast o nowościach wydawniczych wydawnictwa Marginesy


Podcast literacki Big Book Cafe

Książka w pięć minut i pięć pytań. Najkrótsze i najbardziej osobiste recenzje najciekawszych nowości wydawniczych. Zespół Big Book Cafe, centrum innowacji literackich, tworzą Anna Król, Paulina Wilk, Julia Rzemek oraz Bartosz Kamiński.


Bajkowisko

Największa biblioteka słuchowisk dla dzieci. Najlepsi polscy lektorzy i znani artyści czytają ciekawe historię, wzbogacone o piękne ilustracje.


Na przedkład

Nowa inicjatywa Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Cykl audycji o przekładzie i tłumaczach książek – zarejestrowanych nagrań spotkań oraz autorskich programów z udziałem członków Stowarzyszenia.


Czytu Czytu

Podcast trzech miłośniczek czytania. Omawiają budzące emocje tytuły, analizują motywy i tropy, komentują doniesienia ze świata literatury.


Książki, które uczą
Misją tego projektu jest pokazanie słuchaczom jak wiele wartościowych treści można znaleźć w książkach i zachęcenie ich do samodzielnego zdobywania wiedzy.

Bibliotekarium
Podcast Wiktora Żwikiewicza i Marka Żelkowskiego o książkach.

Podcast Biblioteki Raczyńskich
Powstały z myślą o czytelnikach starszych, także tych z dysfunkcją wzroku.

Rafał Hetman o książkach
Podcast o książkach z literatury faktu, przede wszystkim o reportażach.

RMF Classic: Piątka z literatury
Literacki podcast Szymona Kloska i Tomasza Pindela z RMF Classic.

Tok FM:
Poczytalni – Radiowy Klub Książki TOK FM. “Poczytalni” zbierają się raz w tygodniu, by przy kawie lub herbacie rozmawiać o książkach. Do Klubu należą dziennikarze, pracownicy i współpracownicy Radia TOK FM. Podcastu możemy posłuchać po wykupieniu abonamentu w aplikacji Tok FM lub na stronie radia.
Książka na głos – fragmenty najnowszych, premierowych książek znanych, najlepszych wydawnictw w najlepszym radiowym opracowaniu i wykonaniu.

Polskie Radio Program I:
Czytam, bo lubię – felietony Magdy Mikołajczuk o książkach nowych i dawnych, poważnych i zabawnych, dla dorosłych i dla dzieci.

Polskie Radio Program II:
Dwukropek – dorota Gacek przedstawia księgarskie nowości, a Andrzej Franaszek rozmawia z pisarzami i krytykami.
Czytelnia – recenzje polskich oraz zagranicznych nowości książkowych w audycji literackiej Małgorzaty Szymankiewicz.
Strefa literatury – niedzielne wieczory z literaturą.
To się czyta – Od poniedziałku do piątku, przed południem, aktorki i aktorzy czytają fragmenty polecanych, najnowszych książek: z literatury polskiej i obcej.

Polskie Radio Program III:
Przodownicy lektury – felietony, zapowiedzi, rozmowy z autorami, nowości i bestsellery w audycji Mariusza Cieślika.

Radio Kapitał:
Godzina o książkach – pisarze i pisarki, reportażystki i reportażyści, założyciele i założyciele wydawnictw w Godzinie rozmawiają o ulubionej literaturze i inspiracjach.



PODCASTY I AUDYCJE W JĘZYKU ANGIELSKIM

The Guardian Books podcast
Cotygodniowe spojrzenie na świat książek, wywiady z czołowymi autorami i badaczami literatury prezentują Claire Armitstead, Richard Lea i Sian Cain.

The New York Times Book Review Podcast
Pamela Paul dyskutuje o książkach i wydarzeniach literackich tygodnia.

Literary Friction
Comiesięczne rozmowy o książkach i wywiady z autorami prowadzone przez przyjaciółki Carrie i Octavię.

BBC Radio 4 Open Book
Mariella Frostrup prowadzi podcast, w którym omawia książki z nurtu literatury pięknej i faktu, rozmawia z autorami i wydawcami oraz odkrywa zapomniane klasyki.

The New Yorker Fiction Podcast
Wspólne czytanie i dyskusje z Deborah Treisman, redaktorką tygodnika “The New Yorker”. Wśród jej gości znaleźli się między innymi Salman Rushdie i Lorrie Moore.

Literary Disco
Przyjaciele Julia, Tod i Rider czytają i omawiają prozę, eseje, opowiadania, poezję, sztuki teatralne i książki dla dzieci.



WIRTUALNE SPOTKANIA AUTORSKIE

Opowieści w czasach zarazy – organizowana przez Agencję Autorską seria wirtualnych spotkań z Pisarkami i Pisarzami. Każdego dnia (za wyjątkiem weekendów) o godzinie 19:00 na fanpage’u Agencji Autorskiej “Opowieści” będziemy gościć ludzi kultury, którzy opowiedzą o literaturze i o swojej pracy.

Ul z książkami – spotkania literackie z pisarkami i pisarzami z Unii Literackiej na czas epidemii, które odbywają się codziennie o godz. 18 na FB Uniii Literackiej.

Wydawnictwo W.A.B rusza z cyklem Internetowego Klubu Czytelniczego.



BIBLIOTEKI CYFROWE

Europeana
Biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum mające za cel udostępnianie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie, które współpracuje z ponad 3000 instytucjami kultury w Europie. Kolekcja liczy ponad 50 milionów pozycji cyfrowych – książek, muzyki, dzieł sztuki i innych.

Polona
Jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących. Obecnie znaleźć tu można ponad 3 miliony obiektów cyfrowych, książek, czasopism, grafik, rękopisów, starodruków, map, but, fotografii, pocztówek, nut, ulotek i afiszy.

Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Obecny zbiór MBC to ponad 76 tysięcy publikacji, wśród których znajdują się m.in. stare druki, książki, czasopisma, mapy, fotografie, programy filmowe i teatralne, archiwalia oraz wystawy wirtualne. Z kolekcji tematycznych warto wymienić “Literaturę dla dzieci i młodzieży” oraz “Prasę Powstania Warszawskiego”. Zasoby tej biblioteki cyfrowej tworzą pracownice i pracownicy Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. 

Federacja Bibliotek Cyfrowych
Federacja zbiera, opracowuje i udostępnia informacje o zbiorach elektronicznych polskich instytucji kulturalnych i naukowych, dostępnych on-line. Umożliwia wyszukiwanie zasobów ponad stu bibliotek cyfrowych i repozytoriów, które zawierają uporządkowane, wiarygodne materiały. Zaletą FBC jest częsta aktualizacja bazy danych, co zapewnia bieżący dostęp do stale udoskonalanych źródeł.

Pełną listę polskich bibliotek cyfrowych można znaleźć na portalu Lustro Biblioteki

 

Szukaj na stronie