Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci „króla komików”, kabaretowemu oraz filmowemu Dodkowi, rozśmieszającego kilka pokoleń kinowej i teatralnej publiczności. 

Adolf  Dymsza był najpopularniejszym polskim aktorem komediowym, nie tylko w kinie lat trzydziestych, ale również w filmie okresu powojennego. Nazwany „królem komików”, zapisał się w pamięci widzów rolami w „Antku Policmajstrze”, „Dodku na froncie”, „Pawle i Gawle”, „Skarbie”, „Irenie do domu”, „Cafe pod Minogą”, „Nikodemie Dyzmie” czy „Sprawie do załatwienia”. Stworzył również poruszającą kreację dramatyczną w filmie Janusza Nasfetera „Mój stary” z roku 1962. W okresie okupacji Dymsza występował w koncesjonowanych przez Niemców teatrach jawnych, co stało się po wojnie powodem oskarżeń aktora o kolaborację. I chociaż odzyskał pozycję filmowego gwiazdora i cieszył się sympatią widzów, to piętno kolaboranta towarzyszyło mu do końca życia. Ale czy zasłużenie?

O postaci Dodka, jego rolach filmowych oraz powikłanych losach życiowych  rozmawiać będą nasi goście: Mateusz Pasternak, inicjator akcji upamiętnienia przypadającej w tym roku 120 rocznicy urodzin i 45 rocznicy śmierci Adolfa Dymszy oraz Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej. Gospodarzem wieczoru będzie red. Piotr Kitrasiewicz.

 

 

22 września (wtorek), godz. 19.00
Sala konferencyjna Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy
Koszykowa 26/28

Wstęp wolny.

Ze względów bezpieczeństwa na sali będzie mogło przebywać do 25 osób, decyduje kolejność przybycia. Spotkanie będzie można także obejrzeć w transmisji on-line.

 

Szukaj na stronie