plakat karykaturyZapraszamy na transmisję spotkania on-line poświęconego otwarciu wystawy rosyjskiego rysunku satyrycznego „20 lat Putina na ostrzu ołówka”.
Udział w spotkaniu wezmą: Denis Łopatin i Aleksiej Merinow – rosyjscy karykaturzyści Walentyna Czubarowa – kuratorka wystawy, CPRDiP Ziemowit Szczerek – pisarz, felietonista moderacja – Piotr Pogorzelski, Biełsat, autor podcastu Po Prostu Wschód.
Wystawa „20 lat Putina na ostrzu ołówka” jest próbą pokazania Rosji polskiemu widzowi w inny sposób: nie przez pryzmat szablonów i nagłówków wiadomości, ale oczami Rosjan - przez rysunki z których Rosjanie się śmieją, choć czasem przez łzy.
Wystawę plenerową będzie można oglądać w dn. 6-22 października w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, a także w Krakowie i we Wrocławiu. Podczas spotkania inauguracyjnego 6 października autorzy karykatur i eksperci porozmawiają o losach karykatury na Wschodzie po upadku ZSSR, jak dwie dekady rządów Putina wpłynęły na sztukę rosyjską, jak czuję się dziś słynny rosyjski humor.
Spotkanie będzie transmitowane na YouTube-kanale Biblioteki na Koszykowej: https://www.youtube.com/channel/UC5faMGSSmagsDH1GNkHQjqg


Wystawa została przygotowana przez zespół Stowarzyszenia "Za Wolną Rosję", z pomocą merytoryczną znanego rosyjskiego pisarza Wiktora Szenderowicza. Pomocy w opracowaniu koncepcji wystawy udzielił Marcin Wicha.
Wystawa współfinansowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, powołanym i nadzorowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach IX Otwartego Konkursu.