Biblioteka w dniach 29.03 - 18.04.2021

 

 Czytelnie i Wypożyczalnie nieczynne

więcej informacji

 

 

4501  logotypclaim czerony pl 3  Biblioteka znak RGB 

 

Rozstrzygnięcie Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego „Inspirująca Biblioteka Roku” – edycja 2020 r.

 

30 października Komisja Konkursowa zakończyła prace związane z oceną wniosków złożonych w 5. edycji Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego „Inspirująca Biblioteka Roku”. W tym roku do udziału zaprosiliśmy wszystkie biblioteki publiczne województwa mazowieckiego.

Wnioski konkursowe otrzymaliśmy z 19 bibliotek, które zgłosiły następujące wydarzenia kulturalne:

 • Biblioteka Publiczna im. Władysława Jana Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Park Kultury 2020
 • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy #WpływamyNaKulturę
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Jednorożcu Przegląd Kultury Regionalnej
 • Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie Jabłonowskie Spotkania z Poezją – Spektakl „Twe Imię” (czyli Aniquirona)
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Miedznie Bądź odważny. Obserwuj. Doświadczaj. Dostrzegaj piękno. Szanuj!
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Gozdowie Widowisko literacko-taneczne on-line „Balladyna” Juliusza Słowackiego IX edycja Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce Mistrzostwa Powiatu Ostrołęckiego V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku Płońskie spotkania z Historią
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance Gra terenowa - druga edycja
 • Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego Oświecona majówka
 • Biblioteka Publiczna w Broku Dzięki Nim Nasza Ojczyzna Niepodległa
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Sochocinie Myśl globalnie, działaj lokalnie! - działania proekologiczne w gminie Sochocin z Biblioteką!
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym Jubileusz 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczawinie Kościelnym
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Krasnem Promocja lokalnej przedsiębiorczości społecznej poprzez organizację II Forum dla Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Krasne
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli Mistrz Czytelnictwa 2019
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej Pamiętamy 1920-2020
 • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy Empatia w bajce - Czarownica Magda i jej świat w okienku Kamishibai
 • Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy Dzień promocji wolontariatu - I Ty możesz zostać wolontariuszem
 • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy #Wawerskie Buntowniczki.

Po dokonaniu merytorycznej oceny wniosków, uwzględniając kryteria określone w Regulaminie, Komisja Konkursowa jednogłośnie zdecydowała że tytuł Inspirującej Biblioteki Roku i nagrodę finansową ufundowaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego zdobyła Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku za projekt „Płońskie spotkania z Historią”.

Wyróżnione zostały także kolejne 2 biblioteki:

 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej„Pamiętamy 1920-2020” (2. miejsce). Była to impreza o charakterze pikniku historycznego, który upamiętniał 100. rocznicę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Odbyły się tematyczne prelekcje, wystawy, zabawy i koncerty. Oprócz ok. 400 uczestników pikniku kolejne kilka tysięcy osób obejrzało relacje online.
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce – „Mistrzostwa Powiatu Ostrołęckiego V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników” (3. miejsce). Projekt skierowany był do uczniów szkół powiatu ostrołęckiego. W konkursie wzięło udział ponad 130 uczestników, a duży zasięg i liczne grono partnerów współpracujących przy realizacji projektu miały niewątpliwy wpływ na popularyzację czytelnictwa wśród młodego pokolenia.

Zwycięski projekt „Płońskie spotkania z Historią” to wielowymiarowe wydarzenie łączące wątki kulturalno-literackie, historyczne i regionalne, które zostało zorganizowane w formie imprezy plenerowej. Na miejsce spotkania społeczności lokalnej wybrano okolice  XIX-wiecznej oficyny dworku ziemiańskiego zwanego potocznie „Sienkiewiczówką”, w miejscowości Poświętne koło Płońska. Miejsce to łączy postępowe tradycje rolne północnego Mazowsza z osobą wybitnego pisarza i patrona Biblioteki Henryka Sienkiewicza, który przebywał tu w latach 1865-1866.

W ramach wydarzenia dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Zofii Malickiej – nauczycielki tajnych kompletów w latach 1941-1944, siostry pisarki Marii Kownackiej i współautorki powieści „Dzieci z Leszczynowej Górki”. Nawiązaniem do chwalebnej historii rodziny Malickich była promocja książki Anny Malickiej (prawnuczki Zofii) „Historia rodziny przez dom pisana”, która opisała losy kilku pokoleń na tle zmian historycznych i społecznych zachodzących w kraju i regionie. Uczestnicy spotkania mogli nie tylko osobiście porozmawiać z autorką, ale także wysłuchać fragmentów książki w interpretacji młodzieży szkolnej. Wątki promujące literaturę i czytelnictwo zostały dopełnione poprzez nawiązanie do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, w ramach której uczniowie przygotowali prezentację poświęconą Juliuszowi Słowackiemu, a uczestnicy spotkania mogli wybrać w konkursie najciekawszą stylizację inspirowaną bohaterami „Balladyny”. Nie mogło zabraknąć również wystąpień zaproszonych gości – oficjalnych gratulacji, ale przede wszystkim osobistych wspomnień ludzi współtworzących historię Ziemi Płońskiej.

Impreza wzbogacona była ciekawymi wystawami przygotowanymi przez Bibliotekę i inne instytucje współpracujące w przygotowaniu „Płońskich spotkań z Historią”:

 • „Z Albumu Płońskiego” – wystawa multimedialna prezentująca archiwalne dokumenty Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, działającego przy Miejskim Centrum Kultury;
 • „Dzieci z Leszczynowej Górki w ilustracji” – wystawa przygotowana na podstawie zbiorów Biblioteki;
 • „Muzeum pod Chmurką” – pokaz regionalnych eksponatów ze zbiorów Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz pracowni historycznych szkół płońskich (m.in. ok. 100-letnia ławka szkolna z kałamarzem, ręcznie spisane Zasady Tajnego Nauczania w okresie okupacji). Najciekawsze obiekty były prezentowane w siedzibie Biblioteki do końca października.

„Płońskie spotkania z Historią” to efekt współpracy wielu środowisk społeczno-kulturalnych związanych z regionem. Partnerami biblioteki były władze samorządowe Miasta i Powiatu, lokalne szkoły różnego szczebla, Miejskie Centrum Kultury, Towarzystwo Miłośników Ziemi Płońskiej, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Oddział Poświętne. Co ważne, organizacje te partycypowały w przygotowaniu „Spotkań” nie tylko merytorycznie, ale również finansowo, co pozwoliło na pokrycie ponad 2/3 kosztów tego wydarzenia.

Różnorodność środków przekazu (zarówno w czasie samej imprezy, jak i podczas jej promocji) pozwoliła dotrzeć do różnych grup mieszkańców – wśród kilkuset uczestników znaleźli się zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe, w tym wiele postaci zasłużonych dla rozwoju Miasta. Bez wątpienia przyczyniło się to do integracji międzypokoleniowej, a przede wszystkim – do kultywowania i popularyzowania chlubnych tradycji historycznych oraz kulturalnych Płońska i całego Regionu.

Dzięki ukazaniu ciekawej symbiozy literatury, historii i tradycji lokalnej, szerokiemu wachlarzowi partnerów samorządowych i pozarządowych, którzy aktywnie pomagali Bibliotece przy organizacji tego wydarzenia, a także różnorodności form przekazu, „Płońskie spotkania z Historią” są doskonałym przykładem połączenia tradycyjnej funkcji biblioteki publicznej z jej otwartością na nowe formy pracy wynikające z potrzeb społeczności lokalnej. Tym samym, w zgodnej ocenie członków Komisji Konkursowej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku w pełni zasługuje na tytuł „Inspirującej Biblioteki Roku 2020”.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z Płońskich spotkań z Historią:

 

Dziękujemy bibliotekom za udział w Konkursie i gratulujemy ciekawych pomysłów, które mogą być inspiracją dla innych instytucji kultury.

Przewodnicząca Komisji Konkursowej

Beata Golatowska

Członkowie:

Marcin Leszczyński

Beata Misiurek

Justyna Stelmasiak

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Zaproszenie Płońskie Spotkania z Historią 2020.pdf)Zaproszenie Płońskie Spotkania z Historią 2020.pdf 1990 kB