Biblioteka w dniach 29.03 - 18.04.2021

 

 Czytelnie i Wypożyczalnie nieczynne

więcej informacji

 

 

Biblioteka na Koszykowej wraz z magazynem o muzyce współczesnej "Glissando" zapraszają na spotkanie "Jacek Sotomski: kompozytor mówi, jak pisać utwory z memów!".
 
Czy da się skomponować półgodzinny utwór muzyki współczesnej z samych memów? Przykład Jacka Sotomskiego, syna pierworodnego Richarda Dawkinsa i Jennifer Walshe, zaświadcza że tak! Jeśli chcecie wstąpić lub poznać szlak czołowego postinernetowego polskiego kompozytora (jeśli postinternet jeszcze istnieje), ta masterklasa jest dla Was! Przynieście swój własny ulubiony mem – bez ograniczeń w długości i śmieszności – i reszta pójdzie już z kopyta.
 
"Memy fascynowały mnie, od kiedy tylko dowiedziałem się o ich istnieniu, a nawet i wcześniej, bo miałem doświadczenie obcowania z nimi, nie znałem tylko ich z nazwy. I podobnie jak z kampem, nie wiedziałem, w jaki sposób wykorzystać to doświadczenie w swojej twórczości. Ale co to jest (...) mem? Odpowiednikiem genu, tylko że w dziedzinie kultury. Kluczowy dla zrozumienia mojej fascynacji jest fragment, w którym Richard Dawkins pisze, że „aby pojąć ewolucję współczesnego człowieka, musimy przede wszystkim odrzucić gen jako jedyną podstawę naszego pojmowania ewolucji. (...) Kamp i memy, w sprzężeniu zwrotnym, niczym perpetuum mobile, zaczęły napędzać moje utwory, stały się treścionośne. Najważniejsze jest, żeby o poważnych tematach nie mówić w poważny sposób, bo to wtedy jest do zniesienia. Ale i tak, umówmy się, śmieszne obrazki z internetu, jak by ich nie nazywać i iloma definicjami czy przypisami nie okraszać, nadal będą w swojej istocie śmiesznymi obrazkami z internetu."
 
Fragmenty spotkania opublikowano na kanale YouTube Biblioteki:
 

 
 
Projekt "Głos w maszynie" sfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
 
logotypclaim czerony pl 3