Być jak Mira. Premiera książki o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej

Spotkanie autorskie Agnieszki L. Janas i wieczór muzyczny Jana Emila Młynarskiego z kapelą Warszawskie Combo Taneczne

 

Mira okladka1

 

 

W dniu 8 marca o godz. 18:00 odbył się uroczysty wieczór poświęcony Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej w 120. rocznicę urodzin artystki.

 

Mira Zimińska-Sygietyńska, artystka i pedagog, znana po wojnie przede wszystkim jako współzałożycielka i wieloletnia dyrektorka Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, zasłynęła już w dwudziestoleciu międzywojennym jako utalentowana artystka estradowa i dusza towarzyska warszawskiej bohemy.

 

Książka Agnieszki L. Janas Mira. Po prostu kobieta ma charakter zbeletryzowanej biografii. Autorka mówi o swoim dziele, iż jest ono opowieścią o kobiecie z krwi i kości, która w swoim długim życiu doznała wielu rzeczy dobrych i złych, kochała i była kochaną, spełniała się w pracy artystycznej i była przy tym nieprawdopodobnie silną osobowością.

 

Biografia, chociaż opisuje losy postaci już historycznej, jest zarazem książką bardzo współczesną, ponieważ dotyka takich uniwersalnych problemów, jak budowanie samoświadomości, samoakceptacji, dojrzewanie do własnych życiowych wyborów. Porusza też tematy bolesne, takie jak  molestowanie, przemoc domowa, nagonka prasy. Przesłaniem książki jest więc również wspieranie współczesnych kobiet poprzez pokazanie życia innej kobiety, która znalazła drogę, by przezwyciężyć trudności i umieć powiedzieć NIE! Tak, jak zrobiła to Mira.

 

Spotkanie z Agnieszką L. Janas, dziennikarką i autorką książek o modzie, poprowadził red. Piotr Kitrasiewicz. W programie wieczoru znalazły się także szlagiery przedwojennej Warszawy w wykonaniu Jana Emila Młynarskiego i kapeli Warszawskie Combo Taneczne.

 

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 spotkanie odbyło się w formie online - materiał wideo dostępny jest na kanale YouTube Biblioteki na Koszykowej.