SPOŁECZEŃSTWO W CZASACH ZARAZY

 

 

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Instytutem Demokracji zaprasza na cykl spotkań o wpływie pandemii Covid-19 na zmiany społeczne w Polsce i na świecie. Rozmowy prowadzi:   

 

Alicja Kotowska small

 

Alicja Kotłowska (LLM, MSc, MA, MBA) Dyrektor Instytutu Demokracji, autorka książki 10 prawd o pandemii. Jak pandemia Covid-19 zmienia świat.

 

10 prawd Kotlowska okladka v2 01 jak zmienia

 

https://ksiegarnia.pwn.pl/10-Prawd-o-pandemii,853675043,p.html

 

Pielęgniarki – raport z frontu

 

Ponad ćwierć miliona polskich pielęgniarek i położnych każdego dnia ratuje nasze życie i zdrowie. Przedstawiamy ich trudną sytuację w czasie pandemii i długofalowe skutki dla zawodów medycznych.

Zofia Małas, Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych opisuje bieżącą sytuację związaną z brakiem etatów, z brakiem szacunku dla zawodu, z luką pokoleniową i wyzwaniami na przyszłość.

Dyskusja na temat polskiej służby zdrowia jest wzbogacona fragmentami książki „Pandemia. Raport z frontu” Pawła Kapusty nagradzanego reportażysty, który przedstawia dramatyczną sytuację w polskiej służbie zdrowia w pierwszych miesiącach pandemii.

 

Plansza audioteka

 

https://audioteka.com/pl/audiobook/10-prawd-o-pandemii

 

W tej popularnonaukowej książce, Alicja Kotłowska, absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego i Szkoły Głównej Handlowej, dyrektor Instytutu Demokracji, analizuje w jaki sposób pandemia COVID-19 zmienia świat wokół nas.

Pandemia COVID-19 to kryzys zdrowotny i społeczny, zwiastujący początek radykalnych zmian w naszym życiu. Wirus zaatakował nasze zdrowie, ale także tkankę społeczną. Pandemia przejdzie do historii jako moment zwrotny, rozpoczynający społeczne rewolucje, takie jak: kryzys kapitalizmu, ekspansja sztucznej inteligencji i wirtualnego świata, podważenie dobrodziejstw globalizacji, nowe formy pracy zdalnej.

Czy grozi nam recesja społeczna i plaga samotności? Czy globalizacja przetrwa krytykę i strach przed nowymi epidemiami? Dlaczego rozkwitają teorie spiskowe? Czy technologia nam pomogła w pandemii, czy jest koniem trojańskim przemycającym orwellowską inwigilację? Dlaczego zdalna szkoła poniosła fiasko? Czy czeka nas zmiana paradygmatu w ekonomii i rosnące poparcie dla bezwarunkowego dochodu podstawowego?