Dodek nieupozowany czyli Adolf Dymsza oczami swoich krewnych

 

 

Gościem cyklu „Rozmowy z pisarzami” będzie współautorka książki o Adolfie Dymszy i jego powikłanych losach życiowych. Elżbieta Draczyńska pisząc książkę „Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy” kontynuowała pracę swojej mamy, Zuzanny Szydłowskiej, ciotecznej siostry aktora, która przez lata zbierała materiały do publikacji o osobie Dodka, ale śmierć nie pozwoliła jej na sfinalizowanie zamierzenia. Dokonała tego właśnie jej córka.

 

„Mama, poszukując materiałów do książki w latach 90., dotarła do dokumentacji w Górze Kalwarii związanej z chorobą aktora. Zebrała również od mieszkańców Rogowa informacje o uczestnikach zespołów amatorskich, które aktor powołał do życia w tej miejscowości oraz odszukała akt zgonu ukochanej babuni artysty, pochowanej na Rogowskim cmentarzu. Część zebranych przez mamę informacji ukazała się drukiem w lokalnej gazecie. Nie znalazł się jednak wydawca, chętny do opublikowania książki niezamożnej debiutantki. Śmierć mamy nastąpiła wkrótce po rozbiórce drewnianej willi do której przyjeżdżał słynny Dodek. Dla mnie, jej utrata, stała się impulsem, aby spróbować ocalić od zapomnienia wspomnienia o przyjaźni rodzin Bagińskich i Połątkiewiczów, przerwanej w roku 1946” – napisała Draczyńska.

 

W rozmowie z gościem, red. Piotr Kitrasiewicz z Zespołu Współpracy Programowej porusza wątek okupacyjnej działalności Dodka, kiedy artysta występował na scenach koncesjonowanych przez Niemców teatrzyków jawnych, w których zarabiał ogromne sumy, ale z drugiej strony pozwalał sobie w obliczu widzów na żarty o podtekstach antyhitlerowskich, co mogło go bardzo wiele kosztować. Dążąc do obiektywizmu współautorka książki pisząc o tym okresie życia artysty odwołała się do  wiedzy i badań panów: Romana Dziewońskiego, Tomasza Mościckiego, własnych poszukiwań oraz wspomnień rodzinnych.

 

Materiał jest również dostępny na kanale YouTube Biblioteki.

 

Zapraszamy!