Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

oraz

Wydawnictwo Port Arthur

zapraszają na

 

premierę książki Roberta Kulika

ODLUDEK. SoliTARY SOLDIER

 

 

Spotkanie odbyło się

15 listopada 2021 o godz. 18:00

w Sali Konferencyjnej na parterze budynku tzw. "Plomby" przy ulicy Koszykowej 28

 

 

Dyptyk

 

Gościem specjalnym spotkania był ppłk. Michał Pycio, były oficer jednostki wojskowej GROM, dowódca na misjach w Afganistanie i Iraku. W trakcie wydarzenia pokazano projekcję etiudy filmowej inspirowanej powieścią oraz fragmentami wywiadu z Przemysławem Bluszczem przeprowadzonego przez dziennikarza tygodnika „Polityka". Aktor dzielił się w nim impresjami związanymi z książką i zdradził tajniki pracy aktora przy realizacji audiobooków.

 

W notach umieszczonych na książce czytamy:

„W powieści splatają się wątki wojenne z czasu interwencji w Iraku i Afganistanie z silnie zarysowanym motywem realiów sił specjalnych, a także obyczajowe i etnograficzne, w których sportretowano Polskę schyłku XX i początku XXI wieku. Tę prowincjonalną – z czułością drobiazgowego pejzażysty, i tę wielkoformatową – z zadumą nad jej kondycją [...].

Umiejętność zaglądania pod powierzchnię zdarzeń i wyławiania spod niej niebanalnych znaczeń sprawia, że świat, do którego [autor] zaprasza czytelnika, jest wielowymiarowy, barwny i pełen zagadkowych tropów. To kunsztowna konstrukcja, która mogła powstać w umyśle wolnym od schematów, swobodnie wypuszczającym się w nieznane przestrzenie, by napotkane znaleziska poddawać własnej obróbce, intuicyjnie, lecz śmiało wypełniać nową treścią, nadając jej ciekawą formę. Uważny wobec człowieka i jego natury, przenikliwy obserwator pokazuje złożoność rzeczy i zjawisk w sposób otwierający na nowe o nich myślenie”.

 

Materiał dostępny jest również na kanale YouTube Biblioteki.

 

logo