Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Stan wojenny oczami cudzoziemnki / Martial law through the eyes of a foreign woman

 

Rozmowa z Panią Profesor Janine R. Wedel, amerykańską antropolog, Profesorem w Schar School of Policy and Government w George Mason University w Wirginii.

 

wersja dwujęzyczna

 

wersja anglojęzyczna / english version

 

Do naczelnych tematów badawczych Pani Profesor należą wpływy elit politycznych, systemy nieformalne oraz korupcja. Jest ona autorką licznych opracowań i publikacji, współpracuje z uczelniami wyższymi w Stanach Zjednoczonych i w Europie oraz mediami jako ekspert. Pani Profesor jest m.in. autorką pracy „Prywatna Polska” (Wyd. Trio, Warszawa 2007). Książka jest pokłosiem pobytu Pani Profesor w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Opis państwa doby stanu wojennego ukazuje Polskę jako kraj wielu sprzeczności i paradoksów, tworząc obraz narodowej wspólnoty daleki od czarno-białego schematu. Praca stanowi barwny reportaż ówczesnej Polski, widzianej oczami cudzoziemki. W prezentowanej rozmowie Pani Profesor powraca do tamtych wydarzeń z perspektywy minionych czterech dekad.

 

Wedel

 

Spotkanie prowadził dr Maciej Motas, adiunkt w Dziale Realizacji Nowych Projektów Biblioteki, tłumaczenie p. Adam Śmiech, pracownik Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.