Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Weronika Marczuk o ukraińskich smakach i smaczkach

 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy red. Piotra Kitrasiewicza z Weroniką Marczuk, autorką książki „O! Ukraina”, przybliżającą polskiemu czytelnikowi obraz naszego wschodniego sąsiada, jego mentalności, obyczajów, tradycji, historii, geografii, zabytków oraz kulinariów. 

 

 

 

 

Podtytuł publikacji brzmi: „Przewodnik po smakach i smaczkach” i dotyczy różnego rodzaju ciekawostek, nie tylko w zakresie upodobań żywieniowych. Te ostatnie oczywiście są i ich śladem, za pośrednictwem tekstu oraz zdjęć, smakujemy podczas lektury m.in. „kartoplanyky” czyli zrazy po ukraińsku, śledzia pod sztubą, kotlet po kijowsku, lwowską sałatkę winegret, placki z kabaczków oraz karpia a la Veronique. Autorka sporo mówi od siebie, odwołując się niekiedy do 30-letnich wspomnień z życia w Polsce, ale oddaje także głos swoim rozmówcom, w tym małżonkom, Witoldowi Zapendowskiemu i Irenie Kaczmarczyk, Polakowi i Ukraince, przedsiębiorcom z Łodzi; Michałowi Pirógowi, tancerzowi i choreografowi, jurorowi w polskiej i ukraińskiej edycji programu „You Can Dance”; Blance Zalewskiej, dziennikarce pracującej dla Discovery TVN oraz ukraińskiej Espreso TV oraz Jerzemu Hoffmanowi, reżyserowi filmu „Ogniem i mieczem”.

 

A jacy są mieszkańcy Ukrainy okiem Weroniki Marczuk? Pisze ona: „Są bardzo gospodarni, utalentowani i otwarci. Z takich cech są też znani w większości migranci w Polsce. Ale czymś, co trudno zauważyć na pierwszy rzut oka, jest często ich ogromna sentymentalność, naiwność, mistycyzm oraz…erotyczność.  W wydaniu Ukraińców to zdrowy, bezpruderyjny stosunek do swojego ciała, wyglądu oraz potrzeb. Można to nazwać szczerością wobec otoczenia: jeśli coś jest naturalne i tego chcę, nie kombinuję, nie udaję, przekazuje prawdziwe intencje i cieszę się z bliskości”.

 

Nagranie można obejrzeć na stronie internetowej Biblioteki: www.koszykowa.pl  oraz na kanale YouTube Biblioteki.