Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Wywiad z Wojciechem Duryaszem

 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Wojciechem Duryaszem, aktorem teatralnym i telewizyjnym, znanym z licznych seriali („Stawka większa niż życie”, „Tajemnica Enigmy”, „Plebania”, „na Wspólnej”, „Przepis na życie”, „Ojciec Mateusz”) oraz spektakli Teatru Telewizji, w tym popularnej przed laty Kobry („Szal”, „Przeklęty dom”), także filmów kinowych.

 

 

 

 

Urodzony w roku 1940 w Stanisławowie (obecnie Ukraina), Duryasz całą swoją sceniczną karierę zawodową związał ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, do którego przyjął go w 1963 roku ówczesny dyrektor Jan Świderski i w którym z biegiem lat współpracował aż z 11 dyrektorami.  Głównych ról grał mało, na deskach teatralnych tylko dwie, obie za dyrekcji Jerzego Jarockiego.  W telewizji oraz w filmie idealnie wpasował się w charakterystyczną postać drugiego i trzeciego planu, stając się mistrzem epizodu.  Pamiętamy go m.in. jako Adasia Bączka z filmu „Pingwin” Jerzego Stefana Stawińskiego czy z roli Jacka Kamieńskiego, chłopaka tytułowej „Beaty” czyli Poli Raksy (reż. Anna Sokołowska).

 

Szczerze i z humorem nasz gość opowiedział o  dziejach swojego aktorskiego życia, uchylając nieco kulis o po spektaklowych biesiadach aktorów w SPATIF-ie i innych nocnych lokalach Warszawy czy sukcesach erotycznych niektórych ludzi teatru. Jemu samemu mocno zapadła w pamięć wizyta jaką złożył w 1963 roku, tuż po ukończeniu wyższej szkoły teatralnej, dyrektorowi Teatru Narodowego Kazimierzowi Dejmkowi. Posłał go do niego Aleksander Bardini protegując jako aktora odpowiedniego dla kierowanej przez Dejmka sceny. „Czy on oszalał?” skomentował Dejmek po czym wypowiedział słowa nie nadające się do upublicznienia. Duryasz wyszedł od niego skrajnie zestresowany i w tym stanie ducha napotkał Jana Świderskiego co okazało się…bardzo fortunnym przełomem w życiu początkującego artysty.

 

Z Wojciechem Duryaszem rozmawia red. Piotr Kitrasiewicz (Zespół Współpracy Programowej), a wywiad jest dostępny na naszej www oraz kanale YouTube Biblioteki.

 

Zapraszamy!