Piotr Kitrasiewicz w świecie dawnego kina

 

Zapraszamy na spotkanie z red. Piotrem Kitrasiewiczem, autorem książki „Filmowcy przedwojennej Warszawy”, która ukazała się nakładem naszej Biblioteki przy wsparciu finansowym Województwa Mazowieckiego.

 

filmowcy Kitrasiewicz

 

Piotr jest naszym bibliotecznym kolegą, starszym kustoszem w Zespole Współpracy Programowej Działu Realizacji Nowych Projektów, dziennikarzem, także pisarzem, autorem książek o literaturze i teatrze, jak również prozy beletrystycznej i poezji. W monografii „Filmowcy przedwojennej Warszawy”  omówił dorobek realizatorski takich twórców jak Michał Waszyński, Mieczysław Krawicz, Juliusz Gardan, Henryk Szaro, Jan Nowina-Przybylski, Ryszard Ordyński, Leonard Buczkowski i Józef Lejtes. Byli oni reżyserami, ale Czytelnik znajdzie także informacje o ówczesnych wytwórniach filmowych, producentach, operatorach, kategoriach i nazwach kin, cenach biletów na seanse, gażach reżyserów i scenarzystów filmowych. Również o aktorach pracujących dla kinematografii, wśród których były gwiazdy, takie jak Jadwiga Smosarska, Elżbieta Barszczewska, Jadwiga Andrzejewska, Ina Benita, Aleksander Żabczyński, Mieczysław Cybulski, Franciszek Brodniewicz, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza czy Witold Zacharewicz.

 

- Mam nadzieję, że po publikację tę sięgną zarówno specjaliści badający dzieje polskiego kina, jak i szerokie rzesze miłośników naszego filmu sprzed roku 1939. Tych ostatnich ciągle przybywa, o czym świadczy wzrastająca na rynku książki liczba pozycji o II Rzeczypospolitej i poszczególnych gałęziach jej kultury, jak również rozmaite portale i blogi internetowe poświęcone staremu polskiemu kinu, głównie jednak jego gwiazdom i amantom. – powiedział autor.

 

Spotkanie poprowadzi filmoznawca dr Paweł Jaskulski z UW, pracownik Działu Wojewódzkiej Sieci Bibliotek w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy - Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego. Dr Paweł Jaskulski w recenzji książki napisał:

 

„Podkreślę jej niebagatelną wartość poznawczą. Autor  przypomina fabuły i okoliczności ich powstania, odsłania realizacyjne kulisy (pasjonująca dygresja o pożarze podczas prac montażowych nad filmem Lejtesa Kościuszko pod Racławicami), pisze również o tych niedostępnych dziełach, których kształt rekonstruuje na podstawie dobrze dobranych cytatów z dawnych recenzji, czy wreszcie o projektach niezrealizowanych. Z każdego omawianego twórcy wydobywa indywidualny rys, dzięki czemu wyposaża czytelnika w dużą wiedzę o polskim kinie przedwojennym”.

 

Monografia zawiera ilustracje na które składają się fotografie reżyserów i aktorów, kadry z ówczesnych filmów, foldery i programy kinowe, afisze oraz plakaty.

 

Zapraszamy 25 maja o godz. 17.00 do Sali konferencyjnej w budynku Kierbedzia. Wstęp wolny. Spotkanie będzie również transmitowane online.

 

logotyp wersja polska format jpg

Przedsięwzięcie sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego