Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

W naszym cyklu „Rozmowy o kinie” zapraszamy na spotkanie z córką Stanisława Barei – Katarzyną Bareją, filmoznawczynią i psychoterapeutką. Niedawno ukazała się książka pani Katarzyny pt. „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy”.

 

 

 

 

Katarzyna Bareja ogarnęła o wiele większą całość niż może się na pozór wydawać. Życie ojca to jedno, ale losy bliskich (zgodnie z tytułem) to drugie. Fragmenty wspomnień Stanisławy Barejowej (matki Stanisława) – wyróżnione tekstem wydrukowanym na stylizowanym na pożółkły papierze – to podróż do samego wnętrza początku XX wieku. W odpowiednich momentach narrację przejmują współpracownicy reżysera. Nie zabrakło wspomnień głównego bohatera i wątku jego wielkiej miłości do żony Hanny. Historia tej – romantycznej przecież ze względu na przedwczesną śmierć artysty – miłości budzi rozrzewnienie równoważone natychmiast anegdotami. We fragmentach poprzedzających finałową kodę mamy rozdział pt. „Osiedle autorów” – na wskroś varsavianistyczny, zwłaszcza miłośnicy i mieszkańcy Mokotowa poczują się w nim jak u siebie. Stanisław Bareja nie mógł wymarzyć sobie piękniejszego, bardzo złożonego hołdu.

 

 

91436ad aby w smietanie czyl

 

 

Spotkanie poprowadzą: filmoznawca dr Paweł Jaskulski (Dział Wojewódzkiej Sieci Bibliotek – Oddział Doboru i Selekcji Księgozbiorów) oraz redaktor Piotr Kitrasiewicz (Zespół Współpracy Programowej).

 

5 września 2022 r. (poniedziałek) godz. 18.00

Sala Konferencyjna Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy

ul. Koszykowa 26/28

 

Zapraszamy!