Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

„Tylko bez wystawy, proszę”. Benefis Krystyny Lipki-Sztarbałło

 

Zespół Współpracy Programowej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy zaprasza 21 września 2022 roku o godz. 18.00 na benefis Krystyny Lipki-Sztarbałło.

 

Lipka Sztarbao

 

Artystka ukończyła Wydział Projektowania Plastycznego warszawskiej ASP. Zajmuje się ilustracją książkową, jak również działalnością na rzecz środowiska ilustratorów i promocji książki dziecięcej w kraju i za granicą. Ilustrowała między innymi Przygody Sindbada żeglarza Bolesława Leśmiana, Sen, który odszedł i Żółtą zasypiankę Anny Onichimowskiej, Moje – nie moje Liliany Bardijewskiej, Nic Marii Marjańskiej-Czernik, Nie wiem kto Danuty Wawiłow, Dokąd iść? Mapy mówią do nas Heekyoung Kim. Ma na swoim koncie także książkę autorską Łazienkowe pytania. Wiele z jej opracowań miało swoje edycje zagraniczne.

 

Sen ktory odszedl

Krystyna Lipka-Sztarbałło, Sen, który odszedł Anny Onichimowskiej. Ezop 2001

 

Krystyna Lipka-Sztarbałło jest laureatką wielu nagród, wśród których znajdują się: Złota Odznaka Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Srebrny Medal Gloria Artis, Medal Polskiej Sekcji IBBY, Statuetka „Pegazik” Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, Złote Koziołki na VIII Biennale Sztuki dla Dziecka, Plakieta Biennale Ilustracji w Bratysławie, nagroda w konkursie Pro Bolonia. Jej książki zdobyły wyróżnienia i nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku”oraz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek „Najpiękniejsze Książki Roku”. Zostały wpisane na Listę Honorową IBBY (Sen, który odszedł Anny Onichimowskiej) i na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej (autorskie Łazienkowe pytania).

 

Moje nie moje

Krystyna Lipka-Sztarbałło, Moje - nie moje Liliany Bardijewskiej. Ezop 2004

 

Artystka była też organizatorką wielu wystaw polskiej ilustracji prezentowanych w ramach cyklicznego festiwalu Book Art (pod kuratelą Alicji Słowikowskiej) w kraju i za granicą  oraz w ramach konkursu Pro Bolonia 2000, 2001, 2002. Jako założycielka i przewodnicząca Sekcji Ilustratorów organizowała prezentacje młodych za granicą (miedzy innymi: Frankfurt 2000, z Kathariną Busshoff;  Bolonia 2002, z Małgorzatą Bieńkowską). Wraz z Małgorzatą Bieńkowską przygotowały też prezentację na Międzynarodowych Targach Książki Dziecięcej Bolonia 2003, na których Polska była Gościem Honorowym. W 2016 r we współpracy z Ewą Grudą opracowała wystawę polskiej szkoły ilustracji (Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców) poświęconą historycznym dokonaniom polskich ilustratorów w latach 1960–1980.

 

Zolta zasypianka   ta

 

Krystyna Lipka-Sztarbałło, Żółta zasypianka Anny Onichimowskiej. FRO9 2005

 

Podczas uroczystego spotkania, które odbędzie się w ramach cyklu „Książki nie tylko dla dzieci”, rozmowie red. Ewy Grudy z Krystyną Lipką-Sztarbałło będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna, pokazująca dorobek twórczy artystki, zaś tematem rozmowy będą zarówno dokonania artystyczne ilustratorki, jak i ważne zagadnienia dotyczące kondycji polskiej ilustracji.

 

Dokad isc Mapy

 

Krystyna Lipka-Sztarbałło, Dokąd iść? Mapy mówią do nas Heekyoung Kim, przekł. Jiwone Lee. Entliczek 2012

 

Zapraszamy 21.09.2022 r. o godz. 18.00 do sali konferencyjnej w gmachu Kierbedziów przy ul. Koszykowej 26/28 (wejście główne).

 

red. Ewa Gruda

 

Szukaj na stronie