Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania z Aleksandrą Szarłat, autorką książki „Spatif. Upajający pozór wolności”, wydanej przez oficynę Czarne.

 

 

 

 

W okresie PRL-u Klub Aktora Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu był towarzyską oraz informacyjną enklawą w  stolicy komunistycznego państwa. Artyści mogli w nim wypowiadać się w miarę swobodnie na temat bolączek swojego zawodu, aktualnych układów i układzików w środowisku kulturalnym, relacji zawodowych, także tych w konfiguracji męsko-damskiej. Plotkowano nie tylko na tematy „kto z kim”, ale i wymieniano się poglądami na tematy polityczne. Oczywiście agenci UB, a później SB, sprawowali stały nadzór nad klubem, ale niektórzy z nich, spoufaleni z bywalcami, udawali, że wielu rzeczy po prostu nie słyszeli. Należąca do SPATIF-u restauracja oferowała menu z wyższej półki niż lokale powszechnie dostępne, co rzecz jasna sprzyjało integracji gości oraz roztaczało aurę nieprzystępności placówki dla osób spoza środowiska teatralnego i filmowego, co było o tyle zgodne z prawdą, że zwykły szary człowiek pracy istotnie nie mógł tam wejść, ale dla posiadacza legitymacji literata lub dziennikarza drzwi były otwarte.

 

Życie w Klubie Aktora obrosło wieloma skandalami i anegdotami. To w nim Marek Hłasko rozwalał stoliki, a Ireneusz Iredyński startował z pięściami do kolegów. To tutaj wszedł kiedyś aktor-kamieniarz Jan Himilsbach, będący na sporym rauszu, i krzyknął do zgromadzonych na sali: „Inteligencja, wypier..ać!. Na co podniósł się od stolika pewien znany aktor i nie kończąc kotleta schabowego oznajmił głośno: „Nie wiem, jak państwo, ale ja wypier…am!”   

 

Aleksandra Szarłat, z którą rozmawiał red. Piotr Kitrasiewicz, jest dziennikarką, głównie prasy kobiecej, a w jej dorobku książkowym znajdują się m.in. „Pierwsze damy III Rzeczypospolitej” (o sześciu bardzo różnych kobietach na szczytach władzy i prawie 30 latach dziejów Polski po-komunistycznej), a także „Celebryci z tamtych lat” – o znanych ludziach z telewizji i estrady okresu PRL oraz biografia Andrzeja Żuławskiego pt. „Żuławski. Szaman”.

 

Rozmowa jest dostępna na stronie www.koszykowa.pl oraz na kanale YouTube Biblioteki.