Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy na spotkanie z historykiem warszawskiej komunikacji, Włodzimierzem Winkiem, dotyczącym tematyki jego najnowszej książki zatytułowanej „Trambusowa mundurologia”.

Jak zapewnia nasz gość, będzie to gratka nie tylko dla miłośników komunikacji miejskiej, ale i projektantów mody służbowej, historyków, przewodników i entuzjastów dziejów Warszawy.  Przedstawi on bowiem losy powstawania kolejnych krojów czapek, zdobień i ich hierarchii, służbowego znaczenia oraz przybliży dzieje symboliki użytych dodatków. Niegdyś nawet, szczególnie pod koniec XIX wieku, wielu wojskowych zazdrościło konduktorom, motorniczym tramwajów różnych dodatków do mundurów w postaci gwizdków, żetonów służbowych czy strojnych czapek. Zazdrościli także kolorów tkanin, które feerią barw, począwszy od granatu, kończąc na lazurowym błękicie przyciągały oczy wielu pań, pasażerek tramwajów, później autobusów.

Na XIX-wiecznej ulicy pełnej mundurów nie tylko wojskowych, kolejowych, pocztowych, szkolnych, ale nawet posłańców, służbowe ubrania tramwajarzy zawsze wyróżniały się z mundurowego tłumu.  Mundur, czapka były nie tylko wyróżnikami wykonywanego zawodu, przynależności do konkretnej formacji, ale były niejednokrotnie powodem do dumy. Często okupionej cierpieniem czy krwią, jak w przypadku czapek warszawskich tramwajarzy w okresie 1905-1907 czy II wojny światowej.

Mundury warszawskich trambusiarzy zapisały się w dziejach miasta wieloma złotymi zgłoskami, nie tylko na polu chwały, ale kultury i sztuki. Tworzyły i tworzą pewien koloryt kulturowy, obyczajowość. Były inspiracją dla wielu twórców nie tylko prozy, poezji, piosenek, ale nawet mody, żeby tylko wspomnieć współpracę Jadwigi Grabowskiej założycielki – Mody Polskiej, wieloletniej współpracowniczce i współtwórczyni mundurów MZK Warszawa w latach 60-tych XX wieku.

Także i dzisiaj ubierają warszawskich trambusiarzy uznani projektanci mody, starając się nie tylko zaprezentować najnowsze trendy w modzie, ale także, by były one wygodne i reprezentacyjne. Często podczas projektowania opierają się na dawnych wzorach i użytych w nich patentach. Jak choćby kieszonkach – zegarówkach, mankietach, itd.

Włodzimierz Winek – jest pasjonatem komunikacji miejskiej, archiwistą, uczestnikiem konferencji naukowych. Spod jego pióra wyszły m. in. "Historia Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Warszawie", "Warszawskie gajery, czyli co nieco o mundurach warszawskich tramwajarzy i autobusiarzy", "Warszawskie autobusy. Najpiękniejsze fotografie", "Warsiawskie komunikacyjne klimaty", "Po Wiśle pod parą", "Złoty wiek warszawskich autobusów", "Warszawskie trolejbusy".

Spotkanie z gościem, które rozpocznie się 25 kwietnia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej 1p. budynku Plomby, poprowadzi red. Piotr Kitrasiewicz.

Zapraszamy!

ekrany Winek1

 

 

Szukaj na stronie