Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy serdecznie uczniów szkół na warsztaty towarzyszące wystawie BYLI SĄSIADAMI: LUDZKIE WYBORY I ZACHOWANIA W OBLICZU ZAGŁADY.

 

W październiku i listopadzie tego roku w holu pod zieloną ścianą w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy – Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego oglądać będzie można wystawę Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady, przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum z Waszyngtonu.

 

Zapraszamy uczniów szkół na bezpłatne warsztaty wokół wystawy, które opisują różne postawy, zachowania, wybory ludzi w latach 30.XX wieku oraz w czasie Zagłady Żydów na terenach państw europejskich, które znalazły się pod okupacją niemiecką. Będą one okazją do dyskusji o ludzkich postawach i zachowaniu w obliczu zła.

 

Ważne informacje:

  1. Warsztaty dla klas 8 szkoły podstawowej oraz wszystkich klas szkoły ponadpodstawowej różnych typów (liceum, technikum, szkoła branżowa).
  2. Czas trwania warsztatów - 1, 5 godziny.
  3. Dostępne terminy: 7 listopada (wtorek) w godz. 9.00 - 10.45 z 15 min. przerwą oraz 20 listopada (poniedziałek) w godz. 11.00 - 12.45 z 15 min. przerwą
  1. Rezerwacja warsztatów i pytania: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

O wystawie

Wystawa Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach?

 

Historia wystawy

W związku z dwudziestą rocznicą otwarcia United States Holocaust Memorial Museum w 2013 powstała specjalna wystawa "Some Were Neighbors" („Byli sąsiadami”), która trwała do 2017 roku. Po zamknięciu oryginalnej wystawy w Waszyngtonie stworzono jej skróconą, łatwą do eksponowania wersję mobilną, przeznaczoną do użytku międzynarodowego. Edukatorzy z Europy i innych części świata wskazywali bowiem, że wystawa będzie pomocna w nauczaniu o tym, że jednostki mają możliwość decydowania. Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w przeszłości, uczniowie mogą zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.

 

Wcześniejsze prezentacje

Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na dziesięć języków i była dotychczas prezentowana w dwudziestu jeden krajach. W Niemczech można ją oglądać od 2019 roku, a w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych prezentowana była z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2020 roku. W Polsce po raz pierwszy wystawę „Byli sąsiadami” otwarto w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. Od tamtej pory wystawa była pokazywana w wielu miejscach w całej Polsce.

 

O United States Holocaust Memorial Museum

Niezależna, federalna instytucja edukacyjna jest amerykańskim narodowym miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu. Jej celem jest zapewnienie trwałości pamięci o Holokauście, jego zrozumienie i podkreślenie jego znaczenia. Poprzez siłę historii Zagłady, Muzeum wzywa przywódców i zwykłych ludzi na całym świecie do krytycznego myślenia o swojej roli w społeczeństwie, do przeciwstawiania się antysemityzmowi i innym formom nienawiści, zapobiegania ludobójstwu i wspierania ludzkiej godności.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie ushmm.org.

 

Zachęcamy do zgłoszeń!

Szukaj na stronie