Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Komiks Out to cykl spotkań, które nieśmiało pragniemy nazwać małym festiwalem komiksowym, organizowanym przez biblioteki i dziejącym się w bibliotekach. Czas przyjrzeć się komiksowi i wyciągnąć go z cienia poważnej literatury, sprawdzić czym jest komiks i co może nam zaoferować? Festiwal jest dla tych, którzy już komiks lubią i chcą dowiedzieć się więcej, ale głównie dla tych, którzy po komiks jeszcze z różnych powodów nie sięgnęli. Pragniemy pokazać, że jednak warto temu medium dać szansę, że komiks to nie tylko forma literatury dla dzieci, ale także rozrywka i miejsce na ambitną treść dla dojrzałego czytelnika.

Komiks Out ma być również wyjściem komiksu w stronę bibliotek i bibliotekarzy. Chcemy zachęcić pracowników bibliotek, by znaleźli trochę miejsca dla komiksu na regałach małych i dużych bibliotek, by zaczeli polecać komiks czytelnikom jako coś, co warto poznać.

Będziemy rozmawiać o komiksie szeroko i przekrojowo, będziemy zaglądać na zaplecza wydawnictw i podpatrywać pracę nad redakcją i tłumaczeniem komiksu. Będziemy rozmawiać o przyszłości komiksu, ale także o jego historii, o granicach i możliwościach tego medium.

Przyjrzymy się komiksom dla dojrzałych czytelników, zastanowimy się nad pojemnością i możliwościami powieści graficznej. Spojrzymy na środowisko wydawców i poznamy ich poglądy na temat obecnego rynku wydawniczego. 

Będziemy mieli okazję sprawdzić, jak różnią się poglądy wydawców, czytelników i sprzedawców na temat tego, co się teraz czyta. Poznamy historię jednego z najstarszych i najpopularniejszych sklepów komiksowych w Polsce, a także zerkniemy w przyszłość i zobaczymy jakie nowe formy może przyjąć komiks.

Spróbujemy także zrozumieć świat mangi, najszybciej rozwijającego się obecnie gatunku komiksowego.

Dodatkową atrakcją festiwalu będą spotkania z najpopularniejszymi twórcami komiksowymi jakich uda nam się zaprosić. A na zakończenie zaprosimy Państwa na warsztaty dla tych, którzy jeszcze nie przekonali się do komiksu.

Mamy nadzieję, że koniec festiwalu nie będzie końcem przygody z komiksem i przy Waszym wsparciu będziemy mogli spotykać się raz w miesiącu, by dalej rozmawiać na komiksowe tematy.

 

Projekt festiwalu powstał w głowach bibliotekarzy zajmujących się komiksem, rozmawiających o nim, ale także wśród tych, którzy o komiksie właśnie nie mają z kim porozmawiać - może będzie to okazja, żeby się poznać i wspólnie rozwijać ten projekt. Bardzo szybko wsparły nas wydawnictwa, do organizacji wydarzeń zaangażowała się Kultura Gniewu oraz Timof i jego cisi wspólnicy, jest z nami Wydawnictwo Taurus Media, Mandioca i Hanami, Polskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych. Mamy nadzieję, że wspólnie przygotujemy dla Państwa interesującą ofertę.

Festiwal Komiks Out nie dzieje się tylko w Warszawie, równolegle spotkania będą się odbywać we Wrocławiu, w Księgarni Hiszpańskiej ELITE dzięki zaangażowaniu Joanny Grzelczyk i jej Dyskusyjnego Klubu Komiksu „Wykolejeni”.

W Warszawie spotkania będą się odbywać w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 oraz we współpracujących z nami bibliotekach.

 


 

K O M I K S   O U T

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o komiksie, ale nie mieliście kogo zapytać.

 

17.10.2023 Komiks. Miks gatunków, czy gatunek sam w sobie?
Szymon Holcman (Kultura Gniewu) w rozmowie z Rafałem Skarżyckim (scenarzystą i pisarzem, autorem słynnego Jeża Jerzego) oraz Przemysławem Truścińskim TRUSTEM (grafikiem, ilustratorem i twórcą komiksów)

 

24.10.2023 g. 18.00 - Jak powstaje komiks? Panel z twórcami komiksów.
Panel dyskusyjny poprowadzi Paweł Timofiejuk z gośćmi spotkania -  Jakubem Jankowskim (tłumacz),  Karoliną Gębską (redaktorka), Jakubem Babczyńskim (skład i dobór liternictwa, ilustrator i autor komiksów) oraz Jackiem Drewnowskim (redaktor)

 

27.10.2023 g. 17.30 - Pokaz filmu „W Centrum Komiksu”. Po seansie odbędzie się rozmowa z twórcami filmu, Kubą Pietrasikiem  oraz Maciejem Bierutem, którą poprowadzi Kaja Klimek.

 

31.10.2023 g. 18.00 - Scenarzysta, czy ilustrator - kto bardziej jest autorem?
Proces twórczy w komiksie - spotkanie poprowadzi Kuba Pietrasik. Gośćmi spotkania będą: Mariusz Pitura i Antoni Serkowski oraz Daniel Odija i Wojciech Stefaniec

 

 

07.11.2023 g. 18.00 - Komiks w nowych mediach. Wykładowcy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych opowiadają o nowym podejściu do komiksu. Rozmowę prowadzi Adam Trwoga, gośćmi spotkania będą: Piotr Nowiński, Anna Poszepczyńska oraz Aurelia Reluga

Podczas spotkania z wykładowcami z PJATK poruszone zostaną kwestie, jak obecnie można na studiach artystycznych uczyć tworzenia komiksu oraz do czego przydają się nowe media. Ponadto opowiemy o komiksie multimedialnym w kontekście prezentacji wydarzeń historycznych. Zaprezentowane zostaną również prace studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK.

 

 

14.11.2023 g. 18.00 - Czy komiks ma przyszłość? Spotkanie z wydawcami komiksów.

„Wszystko co chcielibyście wiedzieć o komiksie ale nie mieliście kogo zapytać” Na najbliższym spotkaniu Komiks Out z pewnością będziecie mieli kogo pytać, osób które o komiksie wiedzą wszystko nie zabraknie! Odwiedzą nas goście którzy praktycznie stworzyli rynek komiksowy w Polsce i o tym właśnie będziemy rozmawiać. Dowiemy się jak to kiedyś było, jak jest teraz i jaką wizję na przyszłość mają wydawcy komiksowi. Zapytamy kim są czytelnicy komiksów i ilu ich tak naprawdę jest? Czy ich przybywa czy może ubywa? Może dowiemy się jakie komiksowe perełki planują dla nas wydawcy w najbliższym czasie.

Na spotkaniu będą z nami: Paweł Timofiejuk (Timof Comics) Szymon Holcman (Kultura Gniewu), Bartłomiej Rabij (Mandioca), Kuba Pietrasik (Taurus Media) oraz Radosław Bolałek (Hanami) a rozmowę poprowadzi Radosław Czyż.

 

15.11.2023 g. 17.00 - Spotkanie z Bartoszem Sztyborem. (Mediateka Start-Meta przy ul. Szegedyńskiej 13a)

Bartosz Sztybor to postać, której żadnemu komiksiarzowi nie trzeba przedstawiać, autor scenariuszy do tak popularnych serii jak Wiedźmin i Cyberpunk 2077, autor komiksów i książek dla dzieci, tłumacz, ale także postać niezwykle popularna w świecie gier komputerowych, współpracownik CD Project Red, twórca animacji i scenariuszy filmowych. Na spotkaniu zapytamy jakie były początki jego kariery, czy wszystko zaczęło się od komiksu? Czy komiks może otworzyć drogę do pracy w innych dziedzinach kultury? 

Bartosz Sztybor będzie gościem festiwalu Komiks Out już 15 listopada, spotkanie odbędzie się w bielańskiej mediatece Start-Meta przy ulicy Szegedyńskiej 13a o godzinie 17.00. Rozmowę poprowadzi Szymon Holcman (Kultura gniewu)

 

 

23.11.2023 g. 18.00 Na ostatni panel dyskusyjny w ramach cyklu #KomiksOut zapraszamy do… Wrocławia!
Spotkamy się w Księgarni Hiszpańskiej, żeby porozmawiać z osobami zajmującymi się komiksem niekoniecznie z definicji: bibliotekarzami, badaczami kultury popularnej oraz księgarką.
Po co biblioteki gromadzą komiksy? Kto kupuje komiksy w kameralnej księgarni? Czy prowadzenie badań nad komiksem jest potrzebne? To tylko kilka bazowych pytań, które z pewnością trafią do rozmówców.
Udział w panelu wezmą: Dawid Głownia (doktor nauk o sztuce, prowadzi bloga @Pan Optykon), Aśka Grzelczyk (bibliotekarka, edukatorka, założycielka @wykolejeni – dyskusyjny klub komiksu), Wojciech Malart (ilustrator, autor komiksów niezależnych - @Daro the Hero, bibliotekarz), Ewa Malec (jednoosobowa @Księgarnia Hiszpańska; nie tylko sprzedaje, ale i tłumaczy komiksy), Michał Wawrzyniak (bibliotekarz z Mediateki odpowiedzialny za dział komiksowy), Michał Wolski (doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, współtworzy kanał Pora Imperatora).
Spotkanie moderować będą Dawid Głownia i Aśka Grzelczyk. Nagranie dyskusji zostanie udostępnione w piątek, 24.11.
 
 

28.11.2023 Warsztaty „Czy ktoś jeszcze nie przekonał się do komiksu?” g. 17.00 - na warsztaty mamy limit miejsc, osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spotkanie poprowadzi Joanna Grzelczyk – historyk sztuki, animatorka kultury, założycielka i moderatorka pierwszego na Dolnym Śląsku Dyskusyjnego Klubu Komiksu dla dorosłych. 

Warsztaty twórcze, które ostatecznie przekonają do komiksu najtwardszych sceptyków i udowodnią jego wartość. Podczas zajęć przyjrzymy się temu, co w komiksach niepowtarzalne i... najlepsze! Będziemy odkrywać możliwości języka komiksu, badać jego granice i bawić się charakterystycznymi zabiegami. Zapraszamy niedowiarków oraz osoby, które dopiero poznają świat komiksów. Zajęcia skierowane są do osób w wieku 16+. Będzie opowiadanie obrazem, tworzenie postaci i dialogów, wcielanie się w role etc. Poruszymy zagadnienia związane z kadrowaniem, typografią, symboliką barw, wyrażaniem emocji, budowaniem odpowiedniego nastroju opowieści.

 

Komiks Out

Szukaj na stronie