Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

„Bujaj się” – „czarny koniu” czyli frazeologia od podstaw. Spotkanie z językoznawcą, pisarzem i lekarzem prof. Piotrem Müldner-Nieckowskim.

 

 

 

 

Czym jest „czarny koń” i „bo tak mi się podoba”? Czym „bujaj się” i „mimo że”,  a czym „wstać lewą nogą”? O tych oraz innych związkach językowych opowiada prof. Piotr Müldner-Nieckowski, współautor (razem z synem Łukaszem Müldner-Nieckowskim) „Wielkiego słownika frazeologicznego języka polskiego. Pomocy dla piszących”.

 

Mówiąc na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że posługujemy się związkami i frazami frazeologicznymi, podobnie jak molierowski pan Jourdain z komedii „Mieszczanin szlachcicem” nie wiedział, iż mówiąc zwykłym, codziennym językiem posługuje się prozą. Książka jest kompetentnym źródłem wiedzy o tym, jak poprawnie pisać i mówić po polsku, odzwierciedlającym najnowsze zmiany języka i uwzględniającym nowe pojęcia. Jest największym na polskim rynku słownikiem wielowyrazowców: zawiera 40 tys. artykułów hasłowych oraz ponad 207 tys. związków frazeologicznych, niezbędnych do posługiwania się polszczyzną, zarówno mówioną, jak i pisaną.

 

Nasz gość mówił między innymi o szczególnej wrażliwości języka polskiego oraz innych języków słowiańskich na związki frazeologiczne, podawał ich rozliczne przykłady i opowiadał o roli jaką spełniały w różnych okresach historycznych, a przede wszystkim scharakteryzował w sposób fachowy i przystępny pojęcie samej frazeologii. Bo okazało się, że przeciętny Polak, i to nawet ten z wyższym wykształceniem, nie jest świadom co kryje się za tym językoznawczym pojęciem. Opowiadał również o swoim zawodzie lekarza i jego przydatności w prowadzeniu badań językowych, bo podobno medycyna nie umie kłamać.

 

Z Piotrem Müldnerem-Nieckowskim rozmawiał red. Piotr Kitrasiewicz.

 

Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania.

Szukaj na stronie