Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Marcinem Wolskim, pisarzem, satyrykiem, dziennikarzem prasowym, radiowym i telewizyjnym, przed laty współautorem programów TVP „Polskie Zoo” oraz „Szopki Polskie”, a obecnie „W tyle wizji”.

Marcin Wolski zadebiutował jako satyryk na łamach prasy w latach sześćdziesiątych. W kolejnej dekadzie współpracował z radiową Trójką jako autor licznych skeczy, wierszy i monologów humorystycznych prezentowanych w autorskim programie „60 minut na godzinę” oraz „Powtórce z rozrywki”. Zwolniony z pracy po wprowadzeniu stanu wojennego, zorganizował opozycyjny kabaret objazdowy. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, współtworzył telewizyjne programy satyryczne m.in. „ZSYP”, „Polskie Zoo”, „Szopka Noworoczna”. Stał się również płodnym powieściopisarzem i nowelistą, autorem licznych utworów fantastycznych utrzymanych w konwencji historii alternatywnej. Był dyrektorem Programu I Polskiego Radia, a następnie dyrektorem Programu II Telewizji Polskiej.

W swoich książkach kreuje wyimaginowaną wizję dziejów Polski na zasadzie „co by było gdyby” nasze wojska odniosły zwycięstwo w którejś z decydujących bitew (np. pod Połtawą) lub rządy RP zdecydowały się na inne rozwiązania polityczne w sferze międzynarodowej w obliczu nadciągającej katastrofy dziejowej (np. II wojny światowej). Najbardziej znane powieści Wolskiego utrzymane w tej konwencji to m.in. „Alterland” (2003), „Wallenrod” (2010), „Mocarstwo” (2012), „Międzymorze” (2022) czy „Wariant lotaryński” (2023).

Rozmówcą naszego gościa jest red. Piotr Kitrasiewicz.

Zapraszamy!

 

Szukaj na stronie