Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

logo koszykowa2 2mazowsze

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie Konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego „Inspirująca Biblioteka Roku” – edycja 2018 r.

30 listopada Komisja Konkursowa zakończyła prace związane z oceną wniosków złożonych przez Biblioteki Publiczne Dzielnic Warszawy uprawnione do udziału w 3. edycji Konkursu i po dokonaniu merytorycznej oceny Wniosków, z uwzględnieniem kryteriów określonych w Regulaminie, zdecydowała że:

  • tytuł Inspirującej Biblioteki Roku i nagrodę finansową ufundowaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego zdobyła Biblioteka Publiczna im. J. U. Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy za projekt „Chłopcy z naszej ulicy”;
  • II miejsce: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy za projekt „Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia”;
  • III miejsce: Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy za projekt „Salon literacki w praskiej bibliotece”.

Zwycięski projekt „Chłopcy z naszej ulicy” to wielowymiarowa impreza z wątkami historycznymi i patriotycznymi, zorganizowana 8 września br. Wydarzenie to doskonale wpisało się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Motywem przewodnim było przypomnienie i upamiętnienie dokonań Legionów Polskich,
a zwłaszcza I Kompani Kadrowej.

Elementem łączącym historię Polski ze środowiskiem lokalnym Dzielnicy Ursynów jest lokalizacja Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 34 – jednej z filii „Ursynoteki”, przy ul. 6 Sierpnia, która upamiętnia dzień wymarszu I Kompani Kadrowej w 1914 r. – wydarzenie nieco zapomniane. Dlatego tak ważna jest inicjatywa BP w Dzielnicy Ursynów, która postanowiła przypomnieć tzw. Czyn Legionowy, organizując piknik historyczny „Chłopcy z naszej ulicy”. Na imprezę tę złożyło się kilka wydarzeń zapoczątkowanych uroczystym odsłonięciem przez Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Ursynów Pana Łukasza Ciołko i Dyrektora Biblioteki Panią Annę Wolską tablicy upamiętniającej datę 6 sierpnia na budynku Wypożyczalni Nr 34. Przygotowano również 2 wystawy okolicznościowe: „Pierwsza Kompania Kadrowa” (wystawa plenerowa przy ww. placówce) i „Chłopcy malowani” w Czytelni Naukowej Nr XIV (wspomnienia i teksty literackie stworzone przez piłsudczyków oraz archiwalne zdjęcia z życia legionistów). Uczestnicy pikniku historycznego mogli również obejrzeć fragmenty filmu dokumentalnego „Marsze Niepodległości” o współczesnych działaniach upamiętniających przemarsz I Kompani Kadrowej, a także wziąć udział w spotkaniu autorskim pod hasłem „Legiony to kucharska nuta” (w ramach prowadzonego od wielu lat cyklu „Kuchnia i literatura”). Zwieńczeniem imprezy było widowisko poetycko-muzyczne „O Polsko, Polsko!”, na które złożyło się wykonanie pieśni patriotycznych, zwłaszcza legionowych, a także wspomnienia i dyskusje o Polsce. Piknikowi towarzyszył cieszący się dużym zainteresowaniem kiermasz książki historycznej. W czasie imprezy bibliotekarze i wolontariusze mieli na sobie okolicznościowe t-shirty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. W realizacji projektu Bibliotekę wspierali partnerzy: samorządowi (Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Zarząd Dróg Miejskich – Wydział MSI, Dzielnicowy Ośrodek Kultury z Miejscem Aktywności Lokalnej, wolontariusze z projektu „Ochotnicy Warszawscy” realizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa) i pozarządowi (Fundacja Arkona, Fundacja A.R.T.).

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zrealizowała projekt „Z teatrzykiem Kamishibai przez pokolenia”, w ramach którego zorganizowano profesjonalne warsztaty literackie i ilustratorskie. Głównym celem było stworzenie przez mieszkańców Dzielnicy historyjek obrazkowych do krótkich tekstów przeznaczonych dla najmłodszych. Efektem końcowym będzie wydanie przez Bibliotekę, we współpracy z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro, 14 bajek w postaci kart narracyjnych do teatrzyku Kamishibai.

Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy zrealizowała projekt „Salon literacki w praskiej bibliotece”, który miał na celu miał na celu przede wszystkim promocję książki i czytelnictwa wśród mieszkańców Pragi Północ w różnym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, w tym należących do Klubu Myszki Norki. Zorganizowano m.in.: opowiadanie baśni, spektakle teatralne, spotkania autorskie, warsztaty ilustratorskie i głośne czytanie.

Ww. Bibliotekom dziękujemy za udział w Konkursie i gratulujemy ciekawych pomysłów.

Przewodnicząca Komisji Konkursowej
Beata Golatowska

Członkowie:
Marcin Leszczyński

Beata Misiurek
Justyna Stelmasiak