Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Na przełomie roku 2018/2019 Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego rozpoczęła współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach inicjatywy GLAM-Wiki (GLAM = Galleries, Libraries, Archives and Museums). Jest to wspólne działanie instytucji kultury z Wikipedią oraz innymi serwisami Wikimedii. Projektem kieruje Grzegorz Gogacz, pracownik Oddziału Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa (MBC), będący jednocześnie Wikipedystą-Rezydentem.

Celem przedsięwzięcia jest udostępnienie graficznych zasobów MBC szerokiemu gronu redaktorów wolnej encyklopedii internetowej. W pierwszej kolejności projekt obejmie varsaviana z domeny publicznej zamieszczone w MBC w kolekcji “Warszawa w ilustracji prasowej XIX wieku”.  

Pierwszy etap współpracy polegał na przesłaniu do Wikimedia Commons 1451 plików graficznych przedstawiających postaci związane z Warszawą. Z tego repozytorium ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych przeznaczonych dla wszystkich wersji językowych Wikipedii i projektów Wikimedia Foundation korzystają redaktorzy przy tworzeniu i edycji haseł. Pozwoliło to na zilustrowanie wielu biogramów osób, nie tylko w polskiej wersji tej internetowej encyklopedii. Umożliwiło również stworzenie listy haseł, które powstaną w przyszłości i będą miały już przygotowane materiały graficzne. Jednocześnie zespół pracowników Biblioteki i wolontariuszy-wikipedystów opracował każdy z przesłanych do Wikimedia Commons plików nadając im odpowiednie kategorie, które ułatwią korzystanie innym edytorom wolnej encyklopedii. Dokładne opracowanie materiałów dla wikipedystów spowodowało, że edytorzy zaczęli je rozchwytywać i używać w wielu rodzajach haseł.  

Dzięki współpracy Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach przedstawianego projektu znacznie wzrosła popularność wykorzystanych grafik. W ciągu ponad 4 miesięcy od rozpoczęcia realizacji projektu materiały pochodzące z MBC zostały użyte w ponad 700 artykułach, w ponad 36 wersjach językowych Wikipedii, w tym rosyjskiej, angielskiej, ale też takich jak turecka, perskojęzyczna czy arabska. Hasła w internetowej encyklopedii, które zostały uzupełnione o obiekty z MBC, w trakcie 4,5 miesięcy trwania projektu, miały  135 tysięcy odsłon. 

Obecnie w bazie Wikimedia znajduje się 2221 grafik pochodzących z zasobu Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej.

Wikipedia jest na pierwszym miejscu spośród stron zewnętrznych odsyłających do materiałów zamieszczonych w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej.   

Przedstawione działania to początek, owocnie zapowiadającej się współpracy, której efektem będzie popularyzacja wiedzy o XIX wiecznej Warszawie, jej mieszkańcach, obyczajach, życiu kulturalnym, politycznym czy architekturze i budownictwie.