Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Dział Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii zaprasza na trzecią wystawę z cyklu „Mistrzowie Ekslibrisu Polskiego” tym razem poświęconą twórczości Edwarda Kuczyńskiego (1905-1958) – absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1927-1934), ucznia Benedykta Kubickiego, Ludomira Śleńdzińskiego i Ferdynanda Ruszczyca (rysunek i malarstwo), Jerzego Hoppena (grafika) i Bonawentury Lenarta (podstawy kompozycji i liternictwo). Od 1946 r. związanego z Toruniem.

EK 018

 

Dorobek artystyczny Edwarda Kuczyńskiego jest bardzo bogaty. Obok grafiki warsztatowej uprawiał też grafikę użytkową – ekslibris, ilustrację książkową, plakat, druk reklamowy. Projektował liternictwo, okładki do książek, winiety i oprawy graficzne. Najbliższy był mu drzeworyt, w którym z czasem osiągnął doskonałość porównywalną tylko z największymi mistrzami tej dyscypliny sztuki. Zyskał sobie miano twórcy toruńskiej szkoły drzeworytu. Uprawiał też – choć rzadko – techniki metalowe. Jest autorem ok. 100 ekslibrisów (w tym znaczna część to ekslibrisy muzyczne), które zajmują bardzo ważne miejsce w dorobku twórczym artysty. Cechuje je przemyślana i uporządkowana kompozycja, znakomite liternictwo i wyjątkowa precyzja rysunku.

Kuczyński zajmował się też działalnością pedagogiczną. Wykształcił spore grono wybitnych grafików m. in. Wojciecha Jakubowskiego i Ryszarda Krzywkę, którym zaszczepił zamiłowanie do ekslibrisu.


Prace artysty będzie można oglądać do 9 stycznia 2019 roku w sali Mediateki na trzecim piętrze Biblioteki (obok Czytelni Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii). Serdecznie zapraszamy.

Szukaj na stronie