Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Ścieżki fascynacji: polskie plakaty o Meksyku 1949-2010 - wystawa plakatów i prezentacja książki elektronicznej

Otwarcie: 6 listopada 2019, godz. 18:00

Czas trwania: 6-30 listopada 2019

Organizatorzy: Ambasada Meksyku w Polsce, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

Miejsce: Czytelnia Sztuki i Kartografii (3 piętro), Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, ul. Koszykowa 26/28, Warszawa

Przeszło pół wieku miłosnej historii polskich plakacistów z Meksykiem zostało zaprezentowane na wystawie ponad 50 plakatów w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Wystawa, którą zorganizowała Ambasada Meksyku w Polsce wspólnie z Muzeum Plakatu w Wilanowie jest pierwszą tego typu prezentacją prac polskich plakacistów związanych z Meksykiem. Wśród najbardziej aktywnych w Meksyku polskich artystów możemy wyróżnić m.in. Wiktora Górkę, Jana Lenicę, Wojciecha Fangora, czy też Piotra Kunce, których prace będzie można podziwiać na wystawie.

Okres lat 50. i 60. zarówno dla Meksyku, jak i dla Polski był czasem niezwykłej płodności w sztuce. Meksykańskie kino przeżywało wówczas „złoty okres”, co idealnie splotło się z czasem największej świetności polskiej szkoły plakatu, której fenomen dotarł aż za ocean. Wysmakowane graficznie, nierzadko posługujące się humorem i metaforą prace polskich plakacistów szybko zdobyły uznanie również w Meksyku, a wielu przedstawicieli polskiej szkoły plakatu przeszkoliło młode pokolenia Meksykanów w dziedzinie plakatu i grafiki.

Oprócz tego, bliskie relacje na polu artystycznym pomiędzy Meksykiem i Polską w tym czasie spowodowały wzajemną fascynację i w efekcie – sporą liczbę wyjątkowych prac, które dzisiaj można obejrzeć na wystawie w Bibliotece Publicznej w Warszawie.

Projekt jest inicjatywą Ambasady Meksyku w Polsce z okazji 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem a Polską oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oto link do katalogu: https://issuu.com/embamex3/docs/reducido__cie_ki_fascynacji-polskie.

 

carteles Embajada de Mexico B1

Szukaj na stronie