Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Światowej sławy pianista i kompozytor, mąż stanu i polityk, jeden z ojców polskiej niepodległości – ostatnia okazja, by lepiej poznać te i inne oblicza Ignacego Jana Paderewskiego na wyjątkowej wystawie przygotowanej przez Archiwa Państwowe! W piątek 17 stycznia br. o godzinie 13:00 zapraszamy na oficjalne zamknięcie ekspozycji.

Finisaż wystawy stanowi ostatni etap międzynarodowych uroczystości poświęconych życiu i działalności Ignacego Jana Paderewskiego, zorganizowanych przez Archiwa Państwowe w listopadzie ubiegłego roku. Podczas wydarzenia o Ignacym Janie Paderewskim i jego związkach z Warszawą opowie prof. dr hab. Marian Drozdowski. Po wystawie uczestników finisażu oprowadzi kurator dr hab. Anna Krochmal (Archiwa Państwowe).

Na podzielonej na 7 działów tematycznych ekspozycji można podziwiać unikalne dokumenty tekstowe, fotografie, mapy, nagrania i filmy z niemal 20 instytucji w kraju i zagranicą. Szczególne znaczenie mają nieznane dotychczas w Polsce źródła pochodzące ze zbiorów instytucji polonijnych w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Wystawa prezentuje zarówno wątki biograficzne wielkiego artysty, kompozytora i męża stanu, meandry jego artystycznej kariery w Europie i na świecie, działalność społeczno-polityczną, kształtującą się legendę oraz współczesne formy upamiętnienia tej postaci. Odrębny dział tematyczny omawia ogromną spuściznę dokumentacyjną pozostawioną po Paderewskim, obejmującą ponad 40 lat jego działalności, a zgromadzoną i przechowaną w czasie II wojny światowej w szwajcarskiej willi artysty w Riond Bosson. Dopiero w latach 50-tych XX w. materiały te przewieziono do Polski i zabezpieczono w kilku instytucjach pamięci.

Szczególne miejsce na wystawie poświęcono pozostającej w cieniu sławnego męża Helenie Paderewskiej. Dokumenty ukazują jej ogromne zaangażowanie w działalność społeczną, charytatywną i patriotyczną poprzez realizację wielu cennych projektów – m.in. założenie Polskiego Białego Krzyża, wsparcie dla ofiar wojny w Polsce, organizację pomocy medycznej i finansowej dla polskich szpitali i instytucji, ufundowanie szkoły podstawowej oraz Wyższej Szkoły Hodowli Drobiu dla Dziewcząt w podwarszawskim Julinie.

***

Projekt realizowany w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości PL1918 oraz Patronatem Honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości Niepodległa.

Szukaj na stronie