Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

2020 01 27 Ekslibris Sopoćko prezentacja86Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego zaprasza na kolejną wystawę z cyklu "Mistrzowie ekslibrisu polskiego", której bohaterem jest wybitny grafik Konstanty Maria Sopoćko (1903–1992). Uczeń E. Bartłomiejczyka (grafika użytkowa), W. Skoczylasa (drzeworyt) i B. Lenarta (liternictwo i sztuka książki) to artysta wszechstronny. Uprawiał różne formy grafiki, ale przede wszystkim grafikę użytkową. Projektował plakaty, znaki graficzne,  etykiety, druki okolicznościowe, znaczki pocztowe, ale głównym polem jego działalności była książka. Współpracował z wieloma wydawnictwami, dla których projektował okładki, ilustracje, nagłówki, winiety. Ilustrował podręczniki szkolne, a także książki i czasopisma dla dzieci i młodzieży. Ma w swoim dorobku też kilka druków bibliofilskich.2020 01 27 Ekslibris Sopoćko prezentacja30

Ważne miejsce w twórczości Sopoćki zajmują ekslibrisy. Ma w swoim dorobku ponad sto księgoznaków m. in. ekslibris dla działu Varsavianów warszawskiej Biblioteki Publicznej (1965 r.). Duża ich część  powstała w technice drzeworytu, w której osiągnął znaczne mistrzostwo. Uprawiał także litografię i cynkotypię kreskową, zwłaszcza w późniejszym okresie swojej twórczości. Jego prace były wystawiane i nagradzane na wielu wystawach w kraju i za granicą m. in. na międzynarodowej wystawie ekslibrisu w Los Angeles.

Małe formy graficzne artysty będzie można oglądać od 29 stycznia w sali Mediateki na drugim piętrze Biblioteki (obok Czytelni Sztuki, Rzemiosł Artystycznych i Kartografii). Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

Szukaj na stronie