Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

W galerii Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można oglądać wystawę "35 maja i później... Bohdan Butenko pinxit", poświęconą twórczości niedawno zmarłego artysty, mistrza sztuki książki, jednego z najwybitniejszych twórców polskiej szkoły ilustracji.

Wystawa, zorganizowana przed laty w Muzeum Książki Dziecięcej przez jego ówczesną kierowniczkę Ewę Grudę, stanowi próbę spojrzenia na twórczość Bohdana Butenki nie tylko przez pryzmat jego dzieł, lecz także poprzez jego własne słowa wybrane z wywiadów i innych dostępnych wypowiedzi.

Bohdan Butenko wielokrotnie podkreślał, że jego ilustracje są zawsze dialogiem z tekstem. Twórczyni wystawy starała się uchwycić także inne podmioty dialogu: czytelnika, tradycję odbioru, kulturowe dziedzictwo. W ten sposób powstała ekspozycja bardzo subiektywna, ale też podporządkowana pewnym rygorom, np. chronologii i gatunku. Mieszkańcy Szczecina mają więc okazję poznać najstarsze i najnowsze książki wybitnego ilustratora, jego książki autorskie, komiksy, książki obrazkowe, interaktywne oraz intermedialne.

Wystawie, którą można oglądać  do 27 września 2020 roku, towarzyszą różnorodne druki i pamiątki dokumentujące wydarzenie. Planowane są również warsztaty z dziećmi, także prowadzone online.

plakat Szczecin

Szukaj na stronie