Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Zapraszamy serdecznie na wystawę:

 

Jakub Potocki (1863-1934) i jego dar dla Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy

 

 potocki poziom

 

Wystawa dostępna będzie w holu Biblioteki w dniach 1-30 czerwca 2021 roku.

 

Celem wystawy jest upamiętnienie postaci Jakuba hr. Potockiego i doniosłego wydarzenia w dziejach Biblioteki Publicznej M. St. Warszawy, jakim było przekazanie przezeń w testamencie całego księgozbioru na rzecz tej instytucji.

Ten przedstawiciel polskiej arystokracji a zarazem jeden z najbogatszych ludzi w II Rzeczypospolitej zasłynął jako filantrop finansujący jeszcze za życia placówki służące społeczeństwu i obronności kraju. Umierając, przekazał niemal cały majątek Fundację swego imienia, mającą statutowo wspierać środowisko medyczne w walce z chorobami nowotworowymi i gruźlicą. Dziełami sztuki obdarował Muzeum Narodowe w Warszawie a księgozbiorami Bibliotekę Publiczną M. St. Warszawy.

 

1 Portret Jakuba hr Potockiego z zasobw NAC

 

Otrzymana w 1935 r. na mocy testamentu Jakuba Potockiego kolekcja, wzbogaciła znacznie posiadany przez placówkę zbiór starodruków, a także literatury XIX wieku. W wielu woluminach znajdują się proweniencje znanych bibliofilów okresu rozbiorów. Nie jest to przypadek, gdyż do wspomnianej kolekcji w dużej mierze weszły zbiory należące wcześniej do wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. W szczególności do Jerzego Samuela Bandtkiego, jego młodszego brata Jana Wincentego Stężyńskiego Bandtkie, Feliksa Bentkowskiego, Kazimierza Stronczyńskiego. Dodać można byłoby do nich również Pruszyńskich z Pomorzan czy Feliksa Antoniego i Ignacego Łosiów z Narolu, którzy gromadzili w prywatnych bibliotekach dzieła dokumentujące osiągnięcia kultury polskiej.

 

Opracowanie: dr hab. Tomasz Pawlikowski

 

Wystawa powstała dzięki dotacji z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego

logotyp wersja polska format jpg

Szukaj na stronie