Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Wystawa: „Opadły liście z drzew” czyli jesienne spotkanie z twórczością Tadeusza Różewicza

 

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji poświęconej dziełu literackiemu wybitnego poety, prozaika i dramaturga Tadeusza Różewicza, w stuletnią rocznicę jego urodzin.

 

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów naszej Biblioteki i są nimi pierwsze wydania tomów poetyckich, prozatorskich i dramaturgicznych; fascymilie rękopisu dramatu „Kartoteka”, programy teatralne z premierowych spektakli sztuk scenicznych Różewicza oraz zdjęcia z inscenizacji w Starym Teatrze w Krakowie. Jest również plakat filmowy: „Drzwi w murze” - to zrealizowany przez brata poety, Stanisława Różewicza, dramat psychologiczny ze Zbigniewem Zapasiewiczem i Ryszardą Hanin w rolach głównych, oparty na scenariuszu autora „Niepokoju” i „Czerwonej rękawiczki”.

 

Eksponaty zostały zaprezentowane w sposób chronologiczny, z podziałem na gatunki literackie. W pierwszych dwóch gablotach prezentujemy książki poetyckie Różewicza, począwszy od jego głośnego debiutu „Niepokoju”, zawierającego m.in. słynny wiersz „Ocalony” (prezentujemy wydruk tego utworu obok edytorskiego pierwowzoru). Na zawartość kolejnych gablot składają się zbiory opowiadań, pojedyncze dramaty oraz ich wybory, omówienia twórczości Pisarza przez wybitnych historyków literatury jak Kazimierz Wyka czy Tadeusz Drewnowski. W ostatniej witrynie natrafiamy na teatralia czyli foldery związane z inscenizacjami dramatów Różewicza na scenach krajowych, takich jak Teatr Narodowy w Warszawie, Stary Teatr w Krakowie czy Teatr Polski we Wrocławiu.

 

Wystawę można oglądać w holu przy recepcji do końca listopada br.