Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Wystawa „Droga do przeszłości. Warszawska historia jednej rodziny”

 

afisz

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć rodziny Betcherów, związanej od ponad dwóch wieków z Mazowszem i Warszawą.  Autorem większości fotografii jest Emil Betcher (1885-1957), absolwent Szkoły Handlowej im. Rontalera oraz  Instytutu Politechnicznego w Paryżu, dyrektor różnych towarzystw ubezpieczeniowych, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii w Warszawie. Na wystawie znalazły się też zdjęcia portretowe wykonane przez znanych warszawskich fotografów przełomu XIX i XX w. - Jana Mieczkowskiego, Stanisława Bogackiego, Waleriana Twardzickiego, zaprezentowane z ich firmowymi rewersami. Pokazano również nieliczne zdjęcia amatorskie nieznanego autorstwa, przedstawiające członków rodziny Betcherów podczas okupacji i Powstania Warszawskiego.

 

Fotograficzną historię rodziny na przestrzeni ok. stu lat uzupełniają faksymilia dokumentów, wśród których pokazano zapis nutowy polki, kompozycji Juliana Betchera,  akt ślubu jego syna Emila w kościele św. Aleksandra, należącą do Emila legitymację członkowską Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, ausweisy z czasów II wojny światowej oraz pokwitowanie udziału w spłacie kontrybucji nałożonej przez Niemców na mieszkańców Warszawy po likwidacji Franza Kutschery przez żołnierzy Armii Krajowej w 1944 r.

 

 

Zdjęcia stanowiące część kolekcji rodzinnej udostępnił Bibliotece i opatrzył komentarzem wnuk Emila Betchera i syn Zuzanny, Pan Jacek Rewerski.

 

Wystawę zrealizował Dział Varsavianów.  Można ją oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki w holu przy „Zielonej Ścianie” do 29 listopada br.

Szukaj na stronie