Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Baśń malowana. Maria Konopnicka O krasnoludkach i o sierotce Marysi

 

 

 

 

Maria Konopnicka – poetka, nowelistka, krytyczka literacka i publicystka okresu pozytywizmu – przyszła na świat 180 lat temu: 23 maja 1842 roku. Aby upamiętnić rocznicę urodzin pisarki, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z 14 października 2021 r. ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

 

Zespół Współpracy Programowej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy włącza się w obchody Roku Konopnickiej, prezentując wystawę ilustracji do jej najbardziej znanej powieści O krasnoludkach i o sierotce Marysi (1896).

 

Wystawa została przygotowana w Krasnobrodzkim Domu Kultury z okazji setnej rocznicy śmierci pisarki. Zawiera oryginalne ilustracje znanych polskich artystów – twórców i kontynuatorów polskiej szkoły ilustracji – uczestniczących w Ogólnopolskich Warsztatach Ilustratorów. Warsztaty i plenery, organizowane w Krasnobrodzie od blisko czterdziestu lat, są cenionymi przez środowisko ilustratorskie spotkaniami o charakterze twórczym. Ich inicjatorką i wieloletnią organizatorką jest Maria Grażyna Szpyra. W efekcie warsztatów związanych z rocznicą śmierci Konopnickiej, nad którymi nadzór artystyczny sprawował wybitny ilustrator i profesor warszawskiej ASP Janusz Stanny (w chwili obecnej już nieżyjący), powstały dziesiątki prac nawiązujących do jej dzieła. Spotkać możemy wśród nich prace takich artystek i artystów, jak wspomniany Janusz Stanny, Elżbieta Gaudasińska, Hanna Grodzka-Nowak, Jolanta Kolary, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Jolanta Marcolla, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Krystyna Michałowska, Jowita Płoszajska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Anna Sędziwy, Katarzyna Stanny, Elżbieta Wasiuczyńska, Joanna Zimowska-Kwak, Artur Gołębiowski, Tomasz Borowski, Zbigniew Kołaczek, Bartłomiej Kuźnicki, Franciszek Maśluszczak, Marian Nowiński, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Mieczysław Wasilewski czy Zdzisław Witwicki.

 

Część prac zostało wykorzystanych jako ilustracje do wydanej przez Krasnobrodzki Dom Kultury książki Marii Konopnickiej O krasnoludkach i o sierotce Marysi, wszystkie zaś opracowano w formie wystawy, której kuratorką jest Maria Grażyna Szpyra. Tę właśnie wystawę będziemy gościć w Bibliotece na Koszykowej w czerwcu 2022 roku.

 

Wernisaż odbędzie się 2 czerwca o godz. 18:00 w pięknym holu wystawowym Pod Zieloną Ścianą. Wystawę, której nadaliśmy tytuł „Baśń malowana. Maria Konopnicka O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, można będzie oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 20 czerwca 2022 r.

 

Zapraszamy!