Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 Wystawa została stworzona przez Oranżerię Kultury – Miejską Bibliotekę Pedagogiczną w Lidzbarku Warmińskim oraz Stowarzyszenie Kobiet „Mam Marzenie”. Składa się z prac dziesięciu Artystek, których ilustracje znalazły się w książce Bajki z natury Ignacego Krasickiego.

Bajki z natury to trzeci tom utworów warmińskiego biskupa zwanego Księciem Poetów Polskich, wydanych ze współczesnymi ilustracjami przez Oranżerię Kultury i Stowarzyszenie „Mam Marzenie”. Ukazał się w roku 2023, a poprzedziły go Bajki o zwierzętach (2021) ilustrowane przez Józefa Wilkonia oraz Bajki o ludziach (2022), w których znalazły się ilustracje Artystek i Artystów związanych z Warmią i Mazurami. Wystawę tych ostatnich ilustracji gościliśmy w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przed rokiem. Na wernisażu był obecny prof. Zbigniew Mikołejko, autor eseju towarzyszącego bajkom i ilustracjom zawartym w tomie. Mieliśmy okazję, niestety już ostatnią, przeprowadzić z Profesorem interesujący wywiad (Anna Puszcz, dyrektor Oranżerii Kultury i prezes Stowarzyszenia „Mam Marzenie”, oraz red. Ewa Gruda).

ekrany wystawa Bajki Krasicki ilustracje Ewa Gruda

Autorem eseju towarzyszącego obecnie prezentowanemu tomowi jest prof. Grzegorz Leszczyński – badacz literatury dla dzieci i młodzieży, krytyk literacki i historyk literatury.

Artystki, których ilustracje znajdą Państwo na wystawie, to wybitne polskie ilustratorki. Ich prace znane są szeroko w kraju i za granicą, otrzymały też wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Polskiej Sekcji IBBY, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Biennale Sztuki dla Dziecka, Biennale Ilustracji w Bratysławie, Pro Bolonia we Włoszech, Deutsche Jugendliteraturpreis w Niemczech. Tytuły ilustrowanych przez nie książek znajdują się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Złotej Liście Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 26 lipca 2024 roku.

Zapraszamy!

Szukaj na stronie