Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

 

 "Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę".
Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem.


ekran onkile2Wzorem ubiegłego roku bierzemy udział w Akcji Żonkile, która ma na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. Co roku, 19 kwietnia, w wielu miastach Polski, rozdawane są papierowe żonkile, będące symbolem szacunku, pamięci i nadziei.

 

Marek Edelman - ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, w każdą rocznicę powstania w getcie, otrzymywał od anonimowej osoby żonkile. Sam również co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

 

W tym roku na ulicach Warszawy zostanie wręczony symboliczny „dwumilionowy papierowy żonkil”, będący symbolem wspólnej pamięci o pierwszym powstaniu miejskim w okupowanej Europie. Również w naszej Bibliotece, przy Rejestracji, zostanie ustawiony kosz z papierowymi żonkilami wyciętymi dla Państwa przez naszych Pracowników - pokażmy, że łączy nas pamięć.

 

Wraz z Zespołem projektu Zapis Pamięci Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce zapraszamy bardzo serdecznie w dn. 22.04.2024 r. o godzinie 18.00 na spotkanie „Odkrywanie utraconej przeszłości. Historie Dzieci Holocaustu”, podczas którego wysłuchamy dwóch opowieści o wypełnianiu pustych miejsc w historii dzieciństwa i odnawianiu zerwanych relacji w doświadczeniu dzieci uratowanych z Zagłady. Udział wezmą: Joanna Sobolewska-Pyz, Anna Liro oraz Jadwiga Gałązka.