Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 
ekrany Historia dzieci holocaustu zonkil powZespół projektu Zapis Pamięci Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce zaprasza do wysłuchania dwóch opowieści o wypełnianiu pustych miejsc w historii dzieciństwa i odnawianiu zerwanych relacji w doświadczeniu dzieci uratowanych z Zagłady.

 

Joanna Sobolewska-Pyz, była przewodnicząca Stowarzyszenia, inicjatorka projektów edukacyjnych poświęconych utrwalaniu pamięci o Zagładzie, opowie o wieloletnim poszukiwaniu wiedzy o żydowskich rodzicach, których nie było jej dane poznać, oraz osobach, które niosły ratunek. O odnalezieniu po osiemdziesięciu latach pamiętnika żydowskiego policjanta, który wyniósł ją z getta, a mamę i babcię wyprowadził z Umschlagplatzu.

 

Anna Liro opowie dramatyczną historię swojej matki, która zaopiekowała się dzieckiem przyjaciół, Tolkiem Wajnsztajnem. O ukrywaniu chłopca, pozostawieniu go w pociągu, przygarnięciu przez rodzinę Bulików, powojennej zagranicznej adopcji i ponownym spotkaniu po ośmiu dekadach z rodziną pani Anny.

 

Te dwa przykłady pokazują, jak dramatyczne i trudne było ratowanie żydowskiego dziecka i jak wyjątkowymi ludźmi byli ci, którzy zdecydowali się ponieść związane z tym ryzyko. Więcej wspomnień można przeczytać w liczącym już ponad 220 relacji internetowym archiwum Zapis Pamięci, które będzie zaprezentowane podczas spotkania wraz z innymi, cyfrowymi i tradycyjnymi publikacjami poświęconymi losom Dzieci Holocaustu.

 

W programie spotkania przewidziano rozmowę widzów z prelegentkami i przewodniczącą Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Jadwigą Gałązką.

 

Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce skupia osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie były skazane przez okupanta hitlerowskiego na eksterminację i z tego powodu przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, przy czym w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny.

 

Zapis Pamięci jest projektem edukacyjnym Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Na projekt składają książki i e-booki, wystawy planszowe i strony internetowe, a przede wszystkim dostępne w sieci cyfrowe archiwum wspomnień zawierające ponad dwieście spisanych wspomnień polskich Dzieci Holocaustu, zdjęcia, nagrania dźwiękowe i relacje wideo. Zapis Pamięci powstaje w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem staraniem trzyosobowego zespołu autorów.Spotkanie odbędzie się w dn. 22 kwietnia o godz. 18.00 w sali konferencyjnej w Gmachu im. St. Kierbedziów (ul. Koszykowa 26/28, Warszawa).

Adresy:

Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce:

https://dzieciholocaustu.org.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapis Pamięci:

https://zapispamieci.pl

https://moirodzice.org.pl

https://ratowalisiesami.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szukaj na stronie