Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

Gościem red. Piotra Kitrasiewicza będzie Marek Teler, dziennikarz, popularyzator historii, autor monografii książkowych związanych tematycznie ze światem przedwojennej Polski oraz Warszawy okresu okupacji.  Są to m.in. „Amanci II Rzeczypospolitej”, „Piękne skandalistki: przedwojenne Miss Polonia”, „Zagadka Iny Benity: AK-torzy kontra kolaboranci” czy „Upadły anioł: historia Igo Syma”.  W „Granicach zdrady” Teler opisuje liczne, a do niedawna ze wstydem pomijane przez historyków, przypadki kolaboracji z hitlerowcami w środowisku artystów teatru, rewii, baletu i filmu, a także dziennikarzy i literatów. Oprócz postaci, o których zdradzie niekiedy pisano (np. o aktorze Bogusławie Samborskim czy amancie Igo Symie), autor zagłębia się w problem współpracy z okupantem ze strony osób zdecydowanie mało znanych, jak dyrektorzy teatrzyków jawnych, Józef Artur Horwath („Komedia”), Jan Ludwik Kamienobrodzki („Maska”), aktorka Wanda Orzechowska-Szczepańska, śpiewaczka Sława  Bestani, autorka gazetowych „utworów” literackich Helena Wielgomasowa czy publicysta Zygmunt Ipohorski-Lenkiewicz.  Dotarł nawet do Iwonki de Petry, zwanej okupacyjną „Szirlejką”, dziecięcej aktorki występującej  na deskach teatrów jawnych oraz w filmie „Przez łzy do szczęścia” w reżyserii Jana Fethke`go.

 

 

poziom2 Odzyskano

 

 

O tych oraz innych obliczach narodowej zdrady i psychologicznych niuansach związanych z postawami  osób uwikłanych przez wojnę w niebezpieczne układy i powiązania, nasz gość będzie rozmawiać z prowadzącym spotkanie Piotrem Kitrasiewiczem oraz publicznością.

 

Zapraszamy do sali konferencyjnej w Gmachu im. St. Kierbedziów 5 sierpnia (wtorek) na godz. 16.30. Spotkanie zostanie zarejestrowane i wyemitowane na stronie www.koszykowa.pl  oraz na kanale YouTube. Wstęp wolny.

 

Szukaj na stronie