Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Maz. powołana została na podstawie Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z dn. 17. 04. 1946 r., Miejska Rada Narodowa w Nowym Dworze Maz. uchwałą Nr 62 z dn. 30 sierpnia 1948 r. powołała w mieście bibliotekę publiczną, przydzielając jej lokal przy ul. Warszawskiej 3. Podjęto się też dostarczenia odpowiedniego sprzętu, wyszukania kandydata oraz opłacenia kosztów jego udziału w kursie bibliotekarskim. Otwarcie MBP nastąpiło w dniu 16 stycznia 1949 r.

Z chwilą utworzenia powiatu w 1952 r. zaistniała potrzeba zorganizowania biblioteki powiatowej. Przez 6 następnych lat działały w mieście równolegle dwie biblioteki: Biblioteka Miejska i Biblioteka Powiatowa. W roku 1958 nastąpiło połączenie tych placówek i powstała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Po zmianach administracyjnych wprowadzonych w 1975 r. i zniesieniu powiatu nowodworskiego biblioteka zmieniła znów nazwę na Miejską Bibliotekę Publiczną. Od momentu powstania Biblioteka borykała się z poważnymi trudnościami lokalowymi. Pierwszą siedzibę PiMBP znalazła w budynku przy ul. Warszawskiej 3. W 1962 r. przeniesiono ją do ciemnego, źle ogrzewanego baraku przy ul. Słowackiego. Na początku 1963 r. - kolejna przeprowadzka - do budynku przy ul. W. Staala 20. Było to wyjątkowo nieodpowiednie usytuowanie: na peryferiach miasta, w ponurej i rzadko odwiedzanej dzielnicy. Lokal nie spełniał standardów bibliotecznych (stary, zniszczony, pozbawiony kanalizacji). Sytuacja ta w znacznym stopniu paraliżowała pracę Biblioteki.

Dopiero w grudniu 1971 r. decyzją Prezydium MRN przydzielono na jej potrzeby pomieszczenia po byłym Urzędzie Pocztowo-Telekomunikacyjnym przy ul. Paderewskiego 22 o łącznej pow. 150 m2. Nowa lokalizacja (Biblioteka pracuje tu do dziś) przy głównej ulicy wpłynęła korzystnie na dostęp czytelników do zbiorów bibliotecznych.

- 1990 r. MBP przeszła pod opiekę samorządu. Otworzyło to nowy okres jej działalności. W latach 1990-1992 powstałydwie filie biblioteczne, których siedzibyusytuowano w centralnych punktach dzielnic. Również Oddział dla Dzieci otrzymał nowe pomieszczenia
- Dogodny dla mieszkańców dostęp do bibliotek, rekordowe zakupy nowości w latach 1992-1994 (17 tys. książek) oraz fachowa obsługa biblioteczna spowodowały iż MBP stała się jedną z najlepiej pracujących bibliotek w województwie wysuwając się w latach 1993-2013 na czołowe miejsce zarówno pod względem liczby czytelników na 100 mieszkańców jak też wypożyczonych książek (dane na podst. corocznych analiz działalności bibliotek sporządzanych przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy).
- Szeroki zakres działalności kulturalno-oświatowej w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia n.in. wystawy, kiermasze, koncerty, spotkania autorskie, wycieczki do biblioteki, konkursy, zgaduj-zgadule, zajęcia plastyczne, warsztaty literackie wiązał się ze ścisłą współpracą z Miejskim Ośrodkiem Kultury, który finansował znaczną część imprez.
- W lipcu 1992 r. MBP wpisana została do Rejestru Instytucji Kultury otrzymując tym samym osobowość prawną.

- Od 1 stycznia 2013 roku na mocy porozumienia pomiędzy Powiatem Nowodworskim a Gminą Miastem Nowy Dwór Maz. MBP  zaczęła realizować zadania biblioteki powiatowej i przyjęła nazwę Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Maz.

Od 2013 r. nasza Biblioteka posiada logo, które składa się z sygnetu nawiązującego do otwartej książki, skrótu MiPBP oraz pełnej nazwy. Kolorystyka nawiązuje do barw kojarzących się z papierem drukarskim (szarość) oraz logiem miasta Nowy Dwór Maz. (kolory czerwony i niebieski).

Zasłużeni bibliotekarze MBP

   - Teresa Dziuba - pracownik Biblioteki w latach 1953-1995, w latach 1996-2002 kierownik punktu bibliotecznego przy TPD
   -  Zofia Januszewska - 1957-1995, od 1963 r. dyrektor Biblioteki
   -  Jadwiga Gruca - 1961-1999, od 1980 kierownik Filii nr 2

Zakończenie

MiPBP stara się tak programować swoją działalność, by być placówką uznawaną, efektywną, sprawdzoną i nowoczesną. Stara się wyjść do czytelnika z doskonale zaopatrzonym księgozbiorem, nowoczesnym zapleczem technicznym i wykwalifikowanymi pracownikami (w latach 1995-2003 ośmiu pracowników ukończyło studia wyższe).
W roku 1997 zapoczątkowano komputeryzację placówek. Obecnie wszystkie procesy biblioteczne są zautomatyzowane. W Bibliotece działa komputerowy system biblioteczny Mateusz.

Katalogi są widoczne w Internecie na naszej stronie www jak i również na stronie Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej, z którym Biblioteka ściśle współpracuje.

Wszystkie nasze placówki posiadają Czytelnie Internetowe  w sumie  21 stanowisk  komputerowych  dla czytelników

Od 2002 r. działalność MiPBP wspiera Koło Przyjaciół Biblioteki.

Księgozbiór Biblioteki liczy
   - książki                   103 500 wol.
   - audiobooki            500  tytułów

W 2013 roku:
    z Biblioteki skorzystało 6225 osób (22,81% mieszkańców)
    udostępniono  118 tys. książek i audiobooków

Księgozbiór Biblioteki jest sukcesywnie uzupełniany o zakupy nowości wydawniczych jak i dary od czytelników i instytucji. W ostatnich latach przybywa po około 3 tys. książek rocznie.

News

Wystawa: Zmiany klimatu – Nie ma planety…

12-05-2025 Wyświetleń:3139 Wystawy Adrian Pawłowski - avatar Adrian Pawłowski

  „Nie ma planety B” to projekt mający na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Wystawa opowiada historie osób, które stały się ofiarami katastrofalnych wydarzeń wywołanych...

Czytaj więcej

Wystawa: "Podniebne - Przyziemne…

11-05-2025 Wyświetleń:463 Wystawy Natalia Pietkiewicz-Szwarc  - avatar Natalia Pietkiewicz-Szwarc

  Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie zapraszają na wystawę prac Marii Komorowskiej i Piotra Pańkowskiego "Podniebne - Przyziemne"     Wystawa „Podniebne - Przyziemne” to spotkanie nie...

Czytaj więcej

22.05.2025 Spotkanie MDKK: Emigracja.

11-05-2025 Wyświetleń:75 Wydarzenia kulturalne Adrian Pawłowski - avatar Adrian Pawłowski

  Matura, a po maturze najdłuższe wakacje, kilka miesięcy wolnego. Można zająć się samorozwojem, wyjechać na zwiedzanie, można nudzić się w domu, ale można też spróbować zająć się zarabianiem pierwszych pieniędzy...

Czytaj więcej

Wystawa: Golden Hour

11-05-2025 Wyświetleń:2586 Wystawy Adrian Pawłowski - avatar Adrian Pawłowski

    Złota Godzina. Tak nazywa się chwilę w ciągu dnia, kiedy niebo lśni najjaśniej, zwykle tuż przed zachodem słońca. Światło rozlewa się po ziemi niczym miód, wieńcząc każdą twarz aureolą szczerego...

Czytaj więcej

Wystawa ekslibrisów Jana Hasso-Agopsowi…

11-05-2025 Wyświetleń:4215 Wystawy Adrian Pawłowski - avatar Adrian Pawłowski

  Kolejna wystawa z cyklu „Mistrzowie ekslibrisu polskiego” poświęcona jest twórczości grafika amatora – z wykształcenia filozofa i teologa  – Jana Hasso-Agopsowicza (1915-1982). Wywodzący się z rodziny o ormiańskich korzeniach całe...

Czytaj więcej

Maj Miesiącem Różnorodności

11-05-2025 Wyświetleń:3276 Wydarzenia kulturalne Adrian Pawłowski - avatar Adrian Pawłowski

        Nasza Biblioteka ponownie dołącza do akcji Warszawski Miesiąc Różnorodności. Z tej okazji w Czytelni Podręcznej im. Faustyna Czerwijowskiego pojawiła się wyjątkowa Półka Różnorodności, na której prezentujemy literaturę otwierającą na nowe...

Czytaj więcej

Szukaj na stronie