Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 



ekrany debata Franciszek SzlachcicBiblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego we współpracy z Towarzystwem Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Polska czasu przełomów, pt. „Franciszek Szlachcic (1920-1990). Biografia między służbami specjalnymi, a polityką”.
Dr Anna Sobór – Świderska autorka biografii „Franciszek Szlachcic (1920-1990). Biografia między służbami specjalnymi a polityką”, opisuje życie i działalność Franciszka Szlachcica – człowieka z nizin społecznych, który po drugiej wojnie światowej wkroczył na salony władzy Polski Ludowej. Próbuje odpowiedzieć na pytanie o powody, dla których związał się z ruchem komunistycznym, ukazuje mechanizmy awansu „po linii” służb specjalnych do stanowiska ministra spraw wewnętrznych. Stara się odnaleźć miejsce tej postaci w sporach wewnątrzpartyjnych i wąskich kręgach kierowniczych PZPR-u, zastanawiając się, czy Szlachcic, biorąc udział w grze o władzę u boku Edwarda Gierka, rzeczywiście zajmował pozycję „drugiego” człowieka w partii i państwie. Szuka przyczyn upadku tego polityka i powodu zamknięcia przed nim drogi powrotu, umieszcza go wreszcie w szerszym kontekście awansu ludzi służb specjalnych do aparatu władzy. Porównuje jego pozycję i zakres władzy z innymi osobami z kręgów kierowniczych PZPR na przestrzeni jej istnienia. W końcu otwiera pole do dalszej dyskusji nad relacjami ludzi służb i członków ścisłego kierownictwa PZPR-u ze stroną radziecką.
Na pytania o rolę w systemie władzy ekipy Gierka odpowiadali: dr Anna Sobór - Świderska, historyk, biograf Franciszka Szlachcica i Jakuba Bermana i prof. Zbigniew Siemiątkowski, politolog, wykładowca akademicki, ekspert ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych.
Debatę poprowadził Rafał Dudkiewicz, dziennikarz i publicysta.

Zapraszamy do obejrzenia spotkania: