W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Animacji przypada na 28 października (piątek). Święto animacji obchodzone jest na całym świecie, także w Polsce. To znakomita okazja do obejrzenia ciekawych produkcji, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych.

 

ekran Wawszczyk

 

Naszym gościem jest wybitny, polski animator, scenarzysta, ilustrator - Wojtek Wawszczyk, który współtworzył takie filmy jak m.in. "Ja, robot" z Willem Smithem, "Jeż Jerzy", "Świteź". Jest inicjatorem filmowej adaptacji serii komiksów "Podróże Smokiem Diplodokiem" pt. "Diplodok", autorem wielokrotnie nagradzanego komiksu "Pan Żarówka" (Mr. Lightbulb) i nadchodzących "Fungae" i "Bardzo mi przykro". 

 

 

Historia Międzynarodowego Dnia Animacji

Za stworzenie Międzynarodowego Dnia Animacji (International Animation Day, IAD) odpowiada organizacja Association Internationale du Film d'Animation (ASIF), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego. W 2002 roku wprowadziła święto, które ma za zadanie promować tę formę sztuki na całym świecie.

Data obchodów, 28 października, to hołd dla Emile'a Reynauda. Francuz jest prekursorem techniki filmowej i filmu animowanego, w tym dniu w 1892 roku zaprezentował w Grevin Museum w Paryżu „Theatre Optique". W swoim premierowym seansie pokazał trzy bajki: „Pauvre Pierrot!", „Un bon bock” i „Le Clown et ses chiens". Kilka lat wcześniej wynalazł natomiast praksinoskop, jedno z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Warto pamiętać, że powszechnie za narodziny filmu uważa się pokaz kinematografii Auguste'a i Louisa Lumière'a 28 grudnia 1895 roku, jednak to Reynaud był pierwszy. Niestety, po latach spadło zainteresowanie jego pomysłem, a on sam sfrustrowany zniszczył młotkiem swoje urządzenia oraz filmy i wyrzucił do Sekwany.

Na szczęście sztuka animacji przetrwała i dziś można ją podziwiać w najróżniejszej formie (m.in. tradycyjnej, w technice 3D, z efektami specjalnymi) i we wszelakim zastosowaniu - jako film pełnometrażowy, teledysk muzyczny czy reklama. Najważniejsze jest jednak to, że łączy ludzi za pomocą swojego przekazu, pozwala komunikować się między kulturami bez potrzeby użycia werbalnego języka.