Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

 

W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Animacji przypada na 28 października (piątek). Święto animacji obchodzone jest na całym świecie, także w Polsce. To znakomita okazja do obejrzenia ciekawych produkcji, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych.

 

ekran Wawszczyk

 

Naszym gościem jest wybitny, polski animator, scenarzysta, ilustrator - Wojtek Wawszczyk, który współtworzył takie filmy jak m.in. "Ja, robot" z Willem Smithem, "Jeż Jerzy", "Świteź". Jest inicjatorem filmowej adaptacji serii komiksów "Podróże Smokiem Diplodokiem" pt. "Diplodok", autorem wielokrotnie nagradzanego komiksu "Pan Żarówka" (Mr. Lightbulb) i nadchodzących "Fungae" i "Bardzo mi przykro". 

 

 

Historia Międzynarodowego Dnia Animacji

Za stworzenie Międzynarodowego Dnia Animacji (International Animation Day, IAD) odpowiada organizacja Association Internationale du Film d'Animation (ASIF), czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego. W 2002 roku wprowadziła święto, które ma za zadanie promować tę formę sztuki na całym świecie.

Data obchodów, 28 października, to hołd dla Emile'a Reynauda. Francuz jest prekursorem techniki filmowej i filmu animowanego, w tym dniu w 1892 roku zaprezentował w Grevin Museum w Paryżu „Theatre Optique". W swoim premierowym seansie pokazał trzy bajki: „Pauvre Pierrot!", „Un bon bock” i „Le Clown et ses chiens". Kilka lat wcześniej wynalazł natomiast praksinoskop, jedno z pierwszych przyrządów do pokazów kinematograficznych. Warto pamiętać, że powszechnie za narodziny filmu uważa się pokaz kinematografii Auguste'a i Louisa Lumière'a 28 grudnia 1895 roku, jednak to Reynaud był pierwszy. Niestety, po latach spadło zainteresowanie jego pomysłem, a on sam sfrustrowany zniszczył młotkiem swoje urządzenia oraz filmy i wyrzucił do Sekwany.

Na szczęście sztuka animacji przetrwała i dziś można ją podziwiać w najróżniejszej formie (m.in. tradycyjnej, w technice 3D, z efektami specjalnymi) i we wszelakim zastosowaniu - jako film pełnometrażowy, teledysk muzyczny czy reklama. Najważniejsze jest jednak to, że łączy ludzi za pomocą swojego przekazu, pozwala komunikować się między kulturami bez potrzeby użycia werbalnego języka.

Szukaj na stronie