Godziny otwarcia

 

Szczegółowe

godziny

otwarcia

Więcej

 

 

logotypy razem

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

we współpracy z

Zakładem Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS i Oddziałem Warszawskim TPP-Ch

w ramach cyklu czwartkowych spotkań o Azji Wschodniej

Debaty Azjatyckie

zapraszają na spotkanie dyskusyjne on-line:

Tajlandia. Nowe i stare dylematy po wyborach

 

Zagadnienie przedstawi

Prof. Michał Lubina

Moderator:

Ambasador Krzysztof Szumski

25 maja 2023, godz. 18.00-20.00 Prelekcja odbywa się na stronie Biblioteki www.koszykowa.pl

 

 


 

Debata: Tajlandia. Nowe i stare dylematy po wyborach

Miażdżące zwycięstwo opozycji w wyborach powszechnych w Tajlandii 14tego maja 2023 r. obudziło ogromne nadzieje na polityczne zmiany w tym rządzonym przez wojsko kraju. Nazywane politycznym „trzęsieniem ziemi” wybory ukazały skalę resentymentu wobec armii tajskiej oraz dojście do głosu młodszego pokolenia obywateli, znacznie gwałtowniej krytykującego dotychczasowy establishment wojskowo-dworski, w tym nawet instytucję monarchii. Ich głosem stała się partia Idź do Przodu (Move Forward) prawdopodobny zwycięzca wyborów. Jednak drogę po władzę jest wciąż daleka, zarówno uwarunkowania formalne (np. rola Senatu), jak i nieformalne wciąż stoją na przeszkodzie ku radykalnym zmianom. Ewentualne reformy pozostają trudne do wyobrażenia i niepewne, wyborcza wygrana może się okazać najprostszym etapem na drodze do kolejnej modernizacji Królestwa Tajlandii.

Wybory i ich konsekwencje stanowią dobry pretekst do zastanowienia się nad współczesną Tajlandią, kluczowym krajem Azji Południowo-Wschodnim. Ongiś silne i zamożne królestwo, w XX w. wieku oparło swą modernizację na ścisłym sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, co przyniosło krajowi rozwój, prosperity i światową rozpoznawalność, lecz przyczyniło się również do wielu problemów społecznych. Tajlandia to kraj, który w skali regionu skutecznie się zmodernizował, lecz kosztem utrzymania feudalnej struktury społeczno-politycznej. To wreszcie kraj głęboko podzielony na wrogie stronnictwa polityczne, odzwierciedlające podziały społeczno-ekonomiczne w społeczeństwie. Czy obecne wybory rzeczywiście to zmienią? Jak zachowa się armia? Jak ułożą się relacje w trójkącie dwór królewski-armia-społeczeństwo? Jaka jest przyszłość opozycyjnego ruchu studenckiego? Jak wygląda położenie międzynarodowe Tajlandii na tle coraz silniej rywalizujących ze sobą USA i Chin?

Dr hab. Michał Lubina jest profesorem UJ w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i autorem dziewięciu książek, sześciu o Birmie i trzech o relacjach Rosji z Chinami. W 2018 r. był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Chulalongkorna w Bangkoku (2018), a dwanaście lat pracy w branży turystycznej (2008-2020) sprawiło, że odwiedził Tajlandię ponad 30 razy.