Godziny otwarcia

 

pn., śr., pt.: 13:00 - 19:00


wt., czw.: 9:00 - 15:00


sob.-nd.: nieczynne

 

Choroba własna czy drugiego człowieka może być trudnym doświadczeniem, z którym często nie wiadomo, jak sobie poradzić. Sytuacja może wiązać się z dezorientacją, poczuciem zagubienia, potrzebą wyjaśnień. Choroba zmienia jednak życie nie tylko osoby chorej, ale też wszystkich ludzi w jej otoczeniu – co sprawia, że często nie wiadomo, do kogo się zwrócić lub po prostu nie ma czasu, żeby na spokojnie o niej porozmawiać. Tytuły z tej kategorii oswajają czytelnika/czytelniczkę z tą tematyką i podpowiadają, jak warto zachowywać się w towarzystwie osoby chorej, żeby stworzyć dla wszystkich bezpieczną przestrzeń, która nie wyklucza.

Literatura piękna

 

 

Doskonały projekt książka o autyzmieDr Tracy Packiam Alloway, Doskonały projekt: książka o autyzmie, ilustr. Ana Sanfelippo, wydawnictwo Zielona Sowa, 2019 – niedługo w szkole mają odbyć się targi naukowe, podczas których grupy uczniów będą prezentować stworzony przez siebie projekt. Grupa Krzysia zdecydowała się zbudować model pociągu. Czytelnik poznaje zachowanie Krzysia na różnych etapach pracy i poprawne reakcje jego kolegów i nauczycieli, dzięki którym może dalej z nimi współpracować, a projekt odnosi sukces. Na końcu książki autorka podaje krótkie informacje dla na temat pracy z dzieckiem dyslektycznym, propozycja sposobu omówienia z dzieckiem przeczytanego tekstu oraz wskazówki jak ćwiczyć pamięć.

 

 


Przygoda z mapą książka o dysleksjiDr Tracy Packiam Alloway, Przygoda z mapą: książka o dysleksji, ilustr. Ana Sanfelippo, wydawnictwo Zielona Sowa, 2019 – podczas obozu harcerskiego dzieci otrzymują zadanie, aby przy pomocy mapy odnaleźć ukrytą w terenie czerwoną flagę i przed zmrokiem wrócić do obozu. Wyznaczony do przewodzenia grupie został Szymek, któremu odczytanie mapy sprawia ogromną trudność, ponieważ „słowa i liczby tańczyły mu przed oczami”. Podczas wędrówki rozpraszają go różne elementy krajobrazu. Pomimo przeciwności losu dzieci odnajdują flagę, ale tracą mapę i wpadają w panikę. Wtedy okazuje się, że Szymek ma „specjalne moce”, dzięki którym wszyscy mogą wrócić bezpiecznie do obozu. Na końcu książki autorka podaje krótkie informacje dla na temat pracy z dzieckiem dyslektycznym, propozycja sposobu omówienia z dzieckiem przeczytanego tekstu oraz wskazówki jak ćwiczyć pamięć.

 


niezapominajkaAgnieszka Świętek, Niezapominajka, wydawnictwo Widnokrąg, 2018 – to krótka, ale pełna miłości opowieść wnuczki o jej relacjach z ukochaną babcią. Wspomina wspólne dobre chwile, docenia jej mądrość, i dziękuje, że tyle ją nauczyła. Ale zaczyna się o nią ostatnio martwić, ponieważ babcia coraz częściej zapomina o różnych rzeczach. Najbardziej dotkliwe są sytuacje, gdy nie pamięta o ich „wspólnych sprawach”. Rodzice tłumaczą jej, że to nie wina babci. Dziewczynka postanawia, że będzie ją pocieszać i od teraz to ona będzie jej pokazywać świat.

 

 

 


ksiazki o chorobie 1Jarosław Mikołajewski, Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór, ilustr. Dorota Łoskot-Cichocka, wydawnictwo Egmont, 2011 – książka o starości, chorobie i śmierci. Sąsiad Kasi, Pan Jan, wraca ze szpitala. Dziewczynka dostrzega zmiany w jego wyglądzie i zachowaniu świadczące o chorobie. Pan Jan tłumaczy je w żartobliwy sposób, ale też delikatnie przygotowuje Kasię na swoje odejście: opowiada jej o planowanej podróży – bez powrotu – z przyjacielem z dzieciństwa Pangórem. Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

 

 

 
ksiazki o chorobie 2Monika Zięba, Bo ja idę do szpitala, ilustr. Agnieszka Cieślikowska, „Trudny temat”, Agencja Edytorska Ezop, 2010 – sześcioletni Alek idzie do szpitala na operację serca. Towarzyszy mu pluszowy łoś Tadeusz. Razem poznają i oswajają szpitalny świat. Stopniowo, dzięki obserwacji pracy lekarzy i pielęgniarek, dowiadują się, jak funkcjonuje klinika, poznają znaczenie medycznych zabiegów i specjalistyczną terminologię. Początkowy lęk i smutek mijają, szpital okazuje się nie taki straszny, a pobyt w nim zamienia się w przygodę – podróż w kosmos, w którą zabierają koleżankę z sali, Patrycję. Książkę kończy słowniczek terminów medycznych.

 

 ksiazki o chorobie 3Gro Dahle, Włosy mamy, ilustr. Svein Nyhus, Wydawnictwo EneDueRabe, 2010 – książka o depresji rodzica. Mama Emmy ma piękne długie włosy, które śmieją się, trzepoczą i tańczą. Ale bywają też splątane. Wtedy mama jest dziwna, smutna, płacze i nie na siły zajmować się Emmą. Dziewczynka, choć przerażona zachowaniem mamy, próbuje jej pomóc. Rozplątuje włosy – kłębowisko myśli, uczuć i spraw, z którymi mama nie potrafi sobie poradzić. W gąszczu loków spotyka sprzymierzeńca – brodatego pana, który tak jak ona, próbuje zaprowadzić porządek w życiu Emmy i jej mamy.

 

 

 

ksiazki o chorobie 4Monika Krajewska, Mój młodszy brat, ilustr. Bogusław Orliński, wydawnictwo Media Rodzina, 2009 – książka o chorobie, ale też o uprzedzeniach, stereotypach i potrzebie tolerancji. Młodszy brat Zuzi Antek ma zespół Downa. Nie martwi to dziewczynki do czasu, gdy jeden z kolegów nazywa go debilem i odmawia wspólnej zabawy. Jego zachowanie zakłóca spokój Zuzi i sprawia przykrość jej rodzinie. Z pomocą przychodzi nauczycielka, która rozmawia z dziećmi o różnych formach i powodach niepełnosprawności.

 

 

 

 
ksiazki o chorobie 5Ivona Březinová, Cukierek dla dziadka Tadka, ilustr. Justyna Mahboob, Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR, 2008 – książka o radzeniu sobie z chorym na chorobę Alzheimera. Mały Janek ma pradziadka. Pewnego razu do domu przyprowadza go policja, ponieważ staruszek nie mógł sobie przypomnieć, gdzie mieszka. Skleroza pradziadka, powód wielu humorystycznych sytuacji, początkowo nie wywołuje niepokoju rodziny. Z czasem jego zachowanie staje się przykre i niebezpieczne dla domowników i niego samego: zapomina o wnuku podczas zakupów, zatrzaskuje się w łazience, używa gorącego żelazka jako przycisku do gazet, oczernia rodzinę przed sąsiadami, siada za kierownicę samochodu, zażywa za dużo leków. Pradziadek cierpi na chorobę Alzheimera. Rodzina z trudem radzi sobie z sytuacją. Prawdziwym towarzyszem i opiekunem pradziadka staje się mały Janek.

 

 

 

Książki z pogranicza literatury pięknej i poradnika

Małgorzata Osipiak, I znowu ta alergia, ilustr. Joanna Depa, Bernardinum, Pelplin 2018 – Szymon budzi się rano pokryty czerwonymi plamami. Ma alergię pokarmową, ale nie mógł odmówić sobie słodkości na urodzinach Zosi. Plamy stara się ukryć przed rodzicami, smaruje więc twarz podkładem mamy i zakłada sweter z golfem, ale na próżno – musi przyznać  się do zjedzenia zakazanych pokarmów. Odbywa z rodzicami rozmowę na temat alergii, jej przyczyn, objawów i leczenia. Rodzice pocieszają Szymona – alergia nie jest za karę, inne dzieci też mają jakieś przypadłości. Mama znajduje stary zeszyt z przepisami, dzięki którym domowa kuchnia zamienia się w magiczną restaurację. Na stole pojawiają się zdrowe produkty, a Szymon i rodzice zostają kucharzami. Wszyscy gotują potrawy dla alergików. Po obiedzie ruszają na spacer do parku. Nagle tatę łapie atak kichania. Okazuje się, że ma alergię na pyłki i musi brać tabletki. W książce znajdują się polecenia dla czytających, przepisy kulinarne dla dzieci z alergiami pokarmowymi oraz porady dla rodziców.

 

 


 A Zosia ma raka na smyczyBianca-Beata Kotoro, A Zosia ma raka na smyczy, czyli Mały Człowiek mierzy się z chorobą rodzica, ilustr. Bianca-Beata Kotoro, Wydawnictwo Wilga, 2011 – wierszowany tekst o chorobie nowotworowej. Tata Zosi nie przestrzegał zdrowej diety i w jego brzuchu zagnieździł się obcy, czyli rak jelita grubego. Tata poddaje się operacji, przechodzi chemioterapię i udaje mu się powrócić do zdrowia, ale ma stomię. Jego choroba negatywnie wpływa na domowników, zwłaszcza najmłodszych, którzy słabo radzą sobie ze stresem. Książka przekazuje podstawowe informacje o budowie ciała, działaniu układu trawiennego i moczowego, chorobie nowotworowej, jej zapobieganiu i leczeniu. Tekst poprzedzony jest wstępem lekarza onkologa, a zakończony podstawowymi informacjami o rodzajach nowotworów, prawidłowej diecie i konieczności powstawania książek oswajających z chorobą nowotworową.

 

 


ksiazki o chorobie 9 Charles A. Amenta, Krzyś jest wyjątkowy. Dla dzieci o autyzmie, ilustr. Monika Pollak, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010 – oparta na faktach historia Krzysia dotkniętego autyzmem. Chłopczyk lubi być sam, nie umie mówić, z trudem nawiązuje przyjaźnie, ma kłopoty z nauką, bawi się inaczej niż pozostałe dzieci. Książka zaopatrzona jest we wstęp dla rodziców wyjaśniający, czym jest autyzm, jakie są jego obawy i możliwości terapii. Zawiera zdjęcia rodziny autora.

 

 
ksiazki o chorobie 10Rydzewska Marzena, Moja mama nie słyszy, ilustr. Arkadiusz Wilczek, „Porozmawiajmy o uczuciach”, Fundacja Venti, Fundacja Otwórz Oczy, 2009 – książka o niepełnosprawnej mamie i potrzebie tolerancji wobec osób dotkniętych kalectwem. Mama Karolci i Tosi nie słyszy. Dziewczynki opowiadają o tym, jak mama radzi sobie z niepełnosprawnością, w jaki sposób porozumiewa się z ludźmi, jak spędza czas. Mówią o reakcji innych osób na niepełnosprawność mamy: dzieci wyśmiewają jej zachowanie, a dorośli nie rozumieją, czym jest głuchota. Dziewczynki mówią też o częściowym rozwiązaniu problemu – nauce języka migowego kolegów z przedszkola. Książka zawiera informacje dla rodziców.

 

 ksiazki o chorobie 11Magdalena Karowska-Koperwas, Moja mama jeździ na wózku, ilustr. Arkadiusz Wilczek, „Porozmawiajmy o uczuciach”, Fundacja Otwórz Oczy, 2009 – książka o niepełnosprawnej mamie i potrzebie tolerancji wobec osób dotkniętych kalectwem. Mama Filipa jeździ na wózku, chłopiec wstydzi się tego i chce ukryć jej niepełnosprawność przed kolegami z nowej szkoły. Gdy po lekcjach mama przyjeżdża po Filipa, koledzy go wyśmiewają. Chłopiec jest zły na mamę. Następnego dnia mama Filipa przyjeżdża do szkoły i opowiada dzieciom o swojej pasji – motylach oraz o barierach utrudniających życie osobom na wózkach. Książka zawiera informacje dla rodziców.

 

 
ksiazki o chorobie 12Rydzewska Marzena, Moja mama nie widzi, ilustr. Arkadiusz Wilczek, „Porozmawiajmy o uczuciach”, Fundacja Vendi, Fundacja Otwórz Oczy, 2009 – książka o niepełnosprawnej mamie i potrzebie tolerancji wobec osób dotkniętych kalectwem. Mama Karola nie widzi. Pewnego dnia przychodzi do szkoły, by porozmawiać z nauczycielką. Wszyscy na nich patrzą i Karol bardzo się wstydzi. Z jego rozmów z kolegami, a potem z tatą dowiadujemy się, w jaki sposób radzi sobie osoba niewidoma na ulicy, w sklepie, w windzie, co sprawia jej kłopot, a co ułatwia życie. Książka zawiera informacje dla rodziców.

 

 ksiazki o chorobie 13Monika Zięba, Moja mama ma raka, ilustr. Agnieszka Cieślikowska, „Trudny temat”, Agencja Edytorska Ezop, 2007 – mama Tomka i Tosi zachorowała na raka piersi. Chodzi na chemioterapię, obcina wypadające włosy, w końcu idzie do szpitala. Jej choroba wywołuje u dzieci stres – płaczą, złoszczą się, moczą w nocy. Po operacji mama wraca do domu i organizuje spotkanie z kobietami takimi jak ona – Amazonkami. Książka przekazuje podstawowe informacje o chorobie, jej zapobieganiu i leczeniu. Na końcu słowniczek terminów medycznych.

 

 

 

Poradniki

ksiazki o chorobie 14Borbála Pőcz, Dóra Csányi, Masz prawo, ilustr. Tibor Kárpáti, Wydawnictwo Namas, 2011 – uproszczona wersja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Wyjaśnia między innymi, czym jest konwencja, jaki jest jej cel, co to znaczy, że ktoś jest niepełnosprawny, i jakie prawa przysługują dzieciom niepełnosprawnym.