Godziny otwarcia

 

pn., śr., pt.: 13:00 - 19:00


wt., czw.: 9:00 - 15:00


sob.-nd.: nieczynne

 

Co to jest sztuka? Czy sztuka jest dla każdego? Co autor miał na myśli? Po co to zostało zrobione? Wiele projektów artystycznych wydaje się kontrowersyjne, stworzone „bez sensu”, wymykające się kanonom estetyki i temu, czego zazwyczaj od sztuki się oczekuje. Co z dziełami, na których widok odbiorca nie wie, co powiedzieć? Jednym ze sposobów, aby pobudzić wyobraźnię jest właśnie wyjście poza szablonowe myślenie – w czym pomagają poniższe tytuły. Okazuje się, że na pytania postawione na początku akapitu nie ma jednej, „prawidłowej” odpowiedzi.


Literatura piękna

bd wszystko widze jako sztukEwa Solarz, Wszystko widzę jako sztukę, ilustr. Robert Czajka wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2018 - książka przedstawia dziesięciu polskich artystów i artystki, których dzieła zaliczane są do często odbieranej jako kontrowersyjną - sztuki współczesnej. Autorzy książki prezentują każdą z postaci krótko i zwięźle, skupiając się za to na ich dziełach i działaniach (performance’ach) . Przy każdym artyście znajduje się opis kilku ich najważniejszych dzieł. Zatem dowiadujemy się jaki jest kontekst historyczny, w których one powstały, czym artyści się inspirują, jaki cel im przyświeca. Książka przybliża odbiorcom sztukę współczesną, skłania do refleksji i oswaja. Otwiera czytelnika na możliwość różnych interpretacji dzieł i dialog pomiędzy artystą a odbiorcą. Książka pokazuje, że to co artysta stworzy nie musi znajdować się w ogólnie przyjętych standardach piękna, ale często jest prostym komentarzem do otaczającego nas świata, wskazuje na bardziej lub mniej oczywiste problemy i skłania do myślenia, a przez to zasługuje na pokazanie szerszej publiczności. Książka jest ilustrowana. Na końcu znajdują się zdjęcia przedstawiające dzieła lub działania podejmowane przez artystów.balwan w lodowceŁukasz Gorczyca, Bałwan w lodówce, ilustr. Krzysztof Gawronkiewicz, Fundacja Sztuki Polskiej ING, Warszawa 2017 – Tata Matyldy i Bartka jest pracownikiem galerii sztuki i posiada szeroką wiedzę na temat prezentowanych tam dzieł. Dzięki temu, że bardzo dużo czasu spędzają razem a dzieci nieustannie zadają pytania i chcą się bawić tata ma okazję do tego, aby wykorzystać swoją znajomość zaskakujących pomysłów twórców sztuki współczesnej i pobudzić młode umysły do kreatywnego myślenia na spędzanie czasu wolnego. Dziesięć niezależnych od siebie i co najważniejsze - przepełnionych humorem opowieści, pokazujących jak rozmawiać o sztuce współczesnej z dziećmi i że można zamienić ją w pretekst do zabawy. Książka prezentuje sylwetki dwunastu artystów.

 

 

 

 

 


kropkaPeter H. Reynolds, Kropka, wydawnictwo Mamania, Warszawa 2017 – Jedna mała kropka, która dała początek całej fali eksperymentów i twórczemu myśleniu jak dotąd zniechęconej i sfrustrowanej rysowaniem Vashti. Książka podpowiada w jak prosty sposób można zachęcić dziecko do aktywności twórczej, jak z nim rozmawiać o jego pracach. Mówi także, że warto zachęcać i doceniać dziecko za wszelkie jego starania, ponieważ w każdym drzemie wielki potencjał.

 

 

 


pieniek otwiera muzeumAshild Kanstad Johnsen, Pieniek otwiera muzeum, wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2014 – Pieniek jest kolekcjonerem. Kolekcjonuje wszystkie drobiazgi jakie "padną mu w oko” w trakcie spacerów po lesie. W swojej kolekcji ma różne patyki, liście, szyszki, ramki, nasionka, kapelusze, dzbanki, łyżki i wiele innych różnych przedmiotów nietypowych dla lasu. Wszystkie te rzeczy są przez Pieńka starannie segregowane, opisywane, katalogowane i składowane w wielu kartonach i szufladach w jego domu. Pewnego dnia, Pieniek stwierdza, że ma za dużo rzeczy i za mało miejsca. Zasięga radu u babci, która podpowiada mu, aby otworzył muzeum. Dalej poznajemy sposób w jaki przygotowywane są wystawy, promocja, jak przebiega otwarcie muzeum oraz oprowadzanie – wszystko wykonuje jedna osoba – Pieniek, który z czasem robi się coraz bardziej zmęczony nowymi obowiązkami i postanawia zamknąć muzeum. Wtedy wraca problem, co zrobić z rzeczami. Kolejnym pomysłem babci jest stworzenie albumu ze zdjęciami tych rzeczy i odniesienie ich tam, gdzie trzeba – patyki i liście do lasu, przydatne rzeczy do antykwariatu, a resztę do recyklingu.

 

 


sztukaSebastian Cichocki, S.Z.T.U.K.A.: Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów, ilustr. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2011 - książka prezentuje pięćdziesiąt jeden, krótko opisanych dzieł różnych artystów, z których żadne nie jest namalowanym obrazem, nie wszystkie trafiły do galerii - niektóre pozostały tylko pomysłem, inne były jednorazową akcją a jeszcze inne dosłownie nie miałyby tam miejsca (ze względu na swoje ogromne rozmiary lub na miejsce, w którym zostały zaplanowane). Autor opisuje m.in. Fontannę Marcela Duchampa i dlaczego ma tak wielkie znaczenie dla sztuki współczesnej, zachęca do stworzenia własnego utworu inspirowanego zaskakujący utworem Johna Cage’a 4’33”, opisuje projekty, które nie zostały ostatecznie zrealizowane, ale istnieją w świadomości, jako wybitne pomysły, jak projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje Oskara Hansena, a także prezentuje zrealizowane projekty, które już w zamyśle twórcy nie miały trafić do galerii, jak spiralna grobla na Wielkim Jeziorze Słonym stworzona przez Roberta Smithsona. Książka zawiera również minisłownik z najtrudniejszymi słowami.

 


ilustrowany elementarzEwa Solarz, Ilustrowany elementarz dizajnu: czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów, wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2012 – każda strona to osobna prezentacja jakiegoś przedmiotu, wynalazku, udoskonalenia, czegoś co zostało przez kogoś zaprojektowane - a jak podkreśla we wstępie autorka - dosłownie każdy przedmiot, który kiedykolwiek widzieliśmy został przez kogoś zaprojektowany. Większość z wymienionych w elementarzu przedmiotów znajduje się w każdym domu np. Kosz, kran, kubek, ale nie każdy znamy w takiej formie, jak ta zaprezentowana w książce. Np. Kaloryfer “Heatwave” z 2003 roku, który kształtem przypomina rokokową rzeźbę. Ale niektóre znają wszyscy, jak na przykład czekoladę Emila Wedla, który walcząc z podróbkami podpisywał swoje czekolady - później jego podpis zamienił się w logo firmy. Autorka i ilustratorzy zachęcają do uważnego obserwowania swojego otoczenia w poszukiwaniu niezwykłych i zwykłych projektów. Książka jest również zaproszeniem do udziału w festiwalu dizajnu w Łodzi, podczas którego organizowane również są warsztaty dla dzieci zachęcające do kreatywności i nieszablonowego myślenia.